500 od Pana w zielonej koszulce! 530 od Pani w czarnym kapeluszu! Zapraszam do licytacji wspaniałego magazynu! Kto da więcej? 530 po raz pierwszy, drugi i trzeci! Sprzedane uroczej damie!

Od kiedy w publicznej telewizji zaczęły pojawiać się programy przedstawiające aukcje magazynowe, na całym świecie w mgnieniu oka zyskały one ogromną popularność. Potencjalnych interesantów było znacznie więcej, co dla pozostałych kupujących oznaczało większą konkurencją i wyższe ceny. Czy na tego typu transakcjach naprawdę można zarobić? Jak to zrobić i gdzie szukać ofert? Przygotowaliśmy miniporadnik dla początkujących, którzy chcą przekonać się na własne oczy, jak wygląda rzeczywistość w świecie aukcji magazynowych.

Czy na aukcjach magazynowych można zarobić?

Nadmierny optymizm w branży handlu magazynami nie jest cechą, która może być pomocna w pomnażaniu budżetu. W programach telewizyjnych non stop pojawiają się odcinki, w których handlarze potrafią zarobić kilkukrotność zainwestowanej kwoty, chociaż w trakcie licytacji magazynowej nie widać, co znajduje się w magazynie. Z wywiadów możemy dowiedzieć się jednak, że odcinki realizowane są na podstawie prawdziwych sytuacji, lecz jest to maksymalnie 10% faktycznych transakcji. Warto zatem uświadomić sobie, jak wiele pieniędzy można stracić przez podejmowanie zbędnego ryzyka.

Potencjalny klient otrzymuje również konkretny czas na zabranie wszystkich przedmiotów z magazynu. Koniecznie więc trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z wywozem i sprzątaniem obiektu. Dodatkowo dojść może problem utylizacji zanieczyszczeń i śmieci. Istnieje także ryzyko, że w magazynie będzie znajdować się broń, skradzione przedmioty lub nielegalne substancje. Oczywiście kupujący prawdopodobnie nie będzie obciążony prawnie, lecz należy mieć na uwadze, że taka sytuacja może mieć miejsce, a wezwanie policji to obowiązek. Trzeba więc mieć na uwadze nie tylko szanse związane z aukcjami magazynowymi, ale i również źródła potencjalnego ryzyka.

Nie da się jednak dokładnie określić, jak duże kwoty pieniędzy można zarobić lub stracić. To w pewnym sensie loteria, ponieważ zdarzają się sytuacji, w których jedynie na pierwszy rzut oka obiekt będzie wyglądać atrakcyjnie. Chociaż zapłacimy za niego kilka tysięcy złotych, może okazać się, że wszystko jest uszkodzone lub jest jedynie kopią. Istnieje również szansa, że w zwykłych workach i walizkach będą zegarki, złota biżuteria lub nowa odzież od projektantów. Takie przedmioty dadzą możliwość sporych zysków, choć jak wspomnieliśmy, nie zawsze możemy na nie liczyć i nie zawsze aukcje magazynowe okazują się być tak udane.

Czy warto w nich brać udział?

Wiemy już, czym są aukcje magazynowe. Czas więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i kiedy warto brać w nich udział. Jeżeli dysponujesz wolnymi środkami finansowymi, których strata nie będzie dla Ciebie problemem, spróbuj swoich sił w tego typu licytacjach magazynowych w Polsce. Jest to naprawdę ciekawa przygoda, która dostarczy emocji wszystkim miłośnikom adrenaliny. Podejdź jednak do tematu rozsądnie i postaraj się zachować zimną krew, ponieważ bardziej doświadczeni licytujący, potrafią wpłynąć na zachowanie i decyzje osoby początkującej. Jak bowiem wspomnieliśmy, aukcje magazynowe mogą przypominać loterię. Nie są więc dedykowane dla osób, które dysponują bardzo ograniczonymi środkami i widzą w nich szansę na pewny zysk. Na ten ostatni nie zawsze można bowiem liczyć.

Jak wziąć udział w licytacji magazynowej?

Wszystko zależy od tego, przez kogo dana aukcja magazynu jest organizowana. W przypadku licytacji komorniczej należy zgłosić chęć wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu i wnieść zaliczkę o określonej wysokości (np. 20% ceny początkowej) u komornika organizującego licytację. Zaliczkę należy oczywiście wpłacić w określonym terminie przed rozpoczęciem aukcji, a w razie braku finalizacji ze względu na przelicytowanie, zostaje ona zwrócona. Informacje na temat tego typu licytacji można znaleźć online, wraz z danymi na temat daty licytacji, przedmiotu oraz kwoty. W przypadku tej ostatniej mogą być to sumy rzędu nawet kilku milionów złotych. W wielu z nich można wziąć udział online, czyli dzięki licytacjom elektronicznym. Oznacza to, że dostępne są one niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jeżeli licytacja magazynów odbywa się za pośrednictwem zewnętrznych firm (np. właścicieli obiektu), zasady przystąpienia, przebiegu i realizacji mogą się nieco różnić. Należy więc zapoznać się z regulaminem i szczegółowo przeanalizować każdy punkt.

Gdzie można znaleźć aukcje magazynowe w Polsce?

W Polsce aukcje magazynowe to zazwyczaj licytacje komornicze. Informacje na temat planowanych aukcji znajdują się w biurze komornika, Sądzie Rejonowym lub na stronie internetowej licytacje.komornik.pl. Oczywiście za zgodą lub namową dłużnika, obwieszczenia mogą zostać zamieszczone w innych mediach. Warto więc szukać zakładki typu Oferty lub Ogłoszenia w lokalnych gazetach lub portalach internetowych.

Sprawdzając informacje w lokalnych mediach można nierzadko trafić na najlepsze okazje.

Aukcje magazynowe – podsumowanie

Ryzyko, ale i emocje. Szansa na zysk, ale i możliwość straty większości środków. Właśnie takie są aukcje magazynowe, w których praktycznie każdy z nas może wziąć udział, o ile dysponuje odpowiednimi środkami pieniężnymi.Z naszego bloga dowiesz się także, na czym polega sprzedaż towaru po likwidacji firmy oraz w jaki sposób wybrać podmiot gospodarczy, który przejmie taki asortyment.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.