Zbędny towar zajmuje miejsce w Twoim magazynie? Skończył się sezon, dany kolor wyszedł z mody albo Twoi klienci nie chcą już chodzić w ubraniach o takim fasonie, a u Ciebie dalej zalegają stocki odzieżowe? Z tego artykułu dowiesz się, jak szybko pozbyć się problemu i odzyskać gotówkę, którą będziesz mógł zainwestować w bardziej dochodowy asortyment.

Handel odzieżą rządzi się pewnymi prawami. Szybkie następowanie po sobie kolejnych sezonów, połączone ze zmienną modą i rosnącymi wymaganiami klientów, wymaga od sklepów dużej rotacji towaru. Na pewno niełatwo jest zawsze w 100% trafnie oszacować popyt i raz za razem wyprzedawać całe zamówione stocki odzieży.

Nawet świetnie znającej rynek osobie mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie część kolekcji nie zejdzie z półek i będzie potem zalegać w magazynie. Taki towar jest nierentowny, istnieje niewielka szansa, że sprzedamy go w przyszłym sezonie. Tymczasem zajmuje nam miejsce, które moglibyśmy lepiej wykorzystać. Co gorsza – zamroziliśmy w nim (często niemały) kapitał. Zanim zaczniesz planować, jak usprawnić zarządzanie magazynem, trzeba się zastanowić, co zrobić z zalegającymi stockami.

Twardy orzech do zgryzienia

Co zatem zrobić z towarem, którego nie chcą nasi klienci? Można jeszcze raz spróbować swoich handlowych sił, wystawiając ogłoszenie w popularnych portalach internetowych. Taka strategia sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy do sprzedania mamy niewielkie stocki odzieży. Trzeba też na pewno uzbroić się w cierpliwość i czekać nawet kilka tygodni, zanim zgłosi się do nas ktoś chętny. A przecież nie o to chodzi – w końcu “czas to pieniądz” i uwolniona gotówka mogłaby w tym czasie już na nas pracować.

Istnieje na szczęście szybsze rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z firmami prowadzącymi stocki magazynowe, sprzedaż zalegających ubrań może odbyć się dosłownie z dnia na dzień. Co więcej, nie oddajemy towaru w komis, ale faktycznie sprzedajemy go w trybie natychmiastowym. Często nawet nie musimy czekać tygodniami na opłacenie faktury przez odbiorcę naszego niechcianego asortymentu – skup stoków odzieży to często gwarantuje gotówkę do ręki.

Czy stocki odzieżowe odbiorą od nas towar?

Kolejną sprawą, po warunkach płatności, jaką często trapią się przedsiębiorcy, jest kwestia zorganizowania dostawy naszego towaru do nowego nabywcy. Firmy i hurtownie często dysponują odpowiednim środkiem transportu tylko w ograniczonym zakresie, a nawet jeśli mają dostęp do wolnego samochodu dostawczego, to i tak konieczność załadunku i przewozu generuje dodatkowe problemy, do których trzeba przecież oddelegować pracowników.

Na szczęście i tutaj nowocześnie prowadzone stocki odzieżowe wychodzą frontem do klienta, zapewniając własny transport i odbiór towaru bezpośrednio pod wskazanym przez sprzedającego adresem. Z reguły biorą także na siebie koszt zorganizowania takiego transportu. Wynika zatem z tego, że jedynym zadaniem, jakie będzie przed nami stało, jest ustalenie ceny oraz przygotowanie towaru do wydania.

Podsumowanie

Gdzie dalej wędrują sprzedane przez nas stocki odzieży? Mogą trafić np. do outletów, gdzie dzięki znacznemu obniżeniu cen powinny znaleźć nabywców wśród mniej wymagających klientów, dla których podążanie za modą nie jest priorytetem i nie przeszkadza im np. wzornictwo sprzed dwóch sezonów, niedzisiejszy krój czy kolor.

Jak widać, poprzez stocki odzieżowe sprzedaż niechcianego asortymentu odbywa się szybko, łatwo i przyjemnie. Jeżeli po lekturze tego artykułu wiesz już, że to rozwiązanie jest dla Ciebie, pozostaje nam tylko zachęcić Cię do kontaktu z doświadczoną firmą prowadzącą taką działalność. Możesz być pewien, że już niedługo zapomnisz o problemie i będziesz cieszyć się z odzyskania gotówki.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.