Dla sprzedawcy idealną sytuacją jest ta, w której sprzedaje cały towar, w jaki zaopatrzył swój sklep lub hurtownię, zaspokajając tym samym w 100% popyt ze strony swoich klientów. Niestety, taki stan rzeczy występuje chyba tylko w teorii ekonomii, gdzie nosi nazwę równowagi rynkowej. W realnym świecie zawsze towaru jest albo za mało (i wówczas część klientów odchodzi z kwitkiem), albo za dużo (wtedy pojawiają się np. tytułowe niechciane stoki magazynowe z artykułami biurowymi). Handel nimi wciąż owiany jest pewną dozą tajemniczości, dlatego w tym tekście postaramy się odsłonić kurtynę i przybliżyć temat wszystkim zainteresowanym.

Spis treści:

Odrobina teorii na początek o handelu stokami z artykułami biurowymi 

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są owe stoki magazynowe? Bo przecież spotykamy nie tylko stoki z artykułami biurowymi. Jest to określenie zaczerpnięte wprost z języka angielskiego, mające dosyć szerokie zastosowanie. Przedsiębiorcy posługują się nim dla określenia towarów, które z jakiegoś powodu zalegają w magazynie. W branży odzieżowej są to np. końcówki kolekcji, ale równie dobrze może chodzić o towar ze zwrotów, niekompletny, pozbawiony opakowań (a nawet metek), niemodny, przestarzały technologicznie… lub wręcz przeciwnie – fabrycznie nowy, bez wad, robiony na specjalne zamówienie, które następnie nie zostało odebrane przez klienta. Warto zwrócić również uwagę na pisownię, ponieważ możemy spotkać zarówno stoki, jak i stocki z artykułami biurowymi. Pod tym względem piszący ma pełną dowolność.

Jak sprzedać stoki z artykułami biurowymi? 

Skoro ustaliliśmy już, czym są stoki i jakie towary można do nich zaliczyć (choć powyższa lista nie jest oczywiście zamknięta), to teraz należy przejść do tego, jak wygląda handel stokami magazynowymi z artykułami biurowymi. Pomijając próby sprzedaży takiego niechcianego towaru klientom indywidualnym (czy to za pośrednictwem outletów, czy oferując je w internecie), istnieją w zasadzie dwie drogi. Pierwsza sprowadza się do dokonania wyceny i zamieszczenia w internecie ogłoszeń o chęci sprzedaży stoków. Może się jednak okazać, że nie jest to najlepsza, a już na pewno nie najszybsza metoda na handel stokami z artykułami biurowymi czy też innym asortymentem. I tutaj przechodzimy do drugiego rozwiązania, które polega na zgłoszeniu się do specjalistów, czyli firm zajmujących się obrotem wszelkiego rodzaju stokami magazynowymi. Naszym zdaniem warto rozważyć tę opcję. 

Czy handel stokami się opłaca?

Niekiedy dokonując oceny opłacalności danych działań przedsiębiorca zanadto skupia się na cenie, jaką otrzyma za towar, nie biorąc zupełnie pod uwagę kosztów towarzyszących. Tymczasem im dłużej trwa cały proces, tym większe stają się sumaryczne koszty magazynowania, rośnie liczba roboczogodzin zaangażowanych w sprzedaż pracowników, bywa też, że towar, z uwagi na swoją specyfiką, stopniowo traci na wartości. Do tego dochodzi koszt utraconych możliwości – zamiast zainwestować w nowszy, lepszy towar, który sprzedalibyśmy z wyższą marżą, nadal próbujemy pozbyć się “resztek”. To wszystko stanowi dowód, że handel stokami magazynowymi z artykułami biurowymi naprawdę się opłaca. Przedsiębiorca natychmiast odzyskuje gotówkę i przestrzeń magazynową, a pracowników może oddelegować do ważniejszych zadań. Wystarczy zwrócić się do odpowiedniej firmy, korzystając z rekomendacji innych przedsiębiorców lub szukając w internecie. Warto też wspomnieć, że organizacja transportu leży po stronie kupującego. I zazwyczaj nie ma dla niego znaczenia, z której części kraju ma odebrać stoki z artykułami biurowymi