Jak wskazują statystyki, największą sprzedaż słodyczy sklepy odnotowują w grudniu. Ma to oczywiście związek ze świętami bożego narodzenia oraz mikołajkami, a raczej z powszechnym zwyczajem wręczania z tych okazji prezentów najbliższym – zwłaszcza dzieciom. Producenci słodyczy wiedzą o tym doskonale, dlatego przygotowują specjalne, świąteczne opakowania uwielbianych przez konsumentów łakoci. Ich oferta w grudniu (a obecnie także w poprzedzających go miesiącach) poszerza się również o towary sezonowe, takie jak chociażby czekoladowe mikołaje. A skoro sklepowe półki przed świętami wręcz uginają się pod naporem słodyczy, to nic dziwnego, że część z tych artykułów pozostaje niesprzedana, tworząc niepożądane stoki magazynowe ze słodyczami. Jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Stocki magazynowe ze słodyczami od kuchni

Handel stokami magazynowymi funkcjonuje nie od dziś. Opiera się na prostym schemacie – sprzedający chce szybko pozbyć się hurtowych ilości niechcianego towaru (w tym przypadku będą to stocki ze słodyczami), a kupujący, specjalizujący się w obrocie stokami, chętnie uwolni go od tego problemu. Wspólnie ustalają cenę, która zadowoli każdą ze stron. Jakie korzyści ma z takiej transakcji sprzedający? Przede wszystkim trafia w jego ręce gotówka, którą może teraz lepiej zainwestować, a ponadto odzyskuje bezcenną i jakże potrzebną przestrzeń magazynową. Z kolei kupujący, dla którego handel stokami ze słodyczami jest zazwyczaj tylko częścią dużo szerszej specjalizacji, wchodzi w posiadanie towaru, który może odsprzedać dalej z zyskiem, wykorzystując swoje sprawdzone kanały dystrybucji. Warto dodać, że towar ten nie musi być nawet pełnowartościowy, może posiadać uszkodzone opakowania itp.

Handel stokami ze słodyczami

Stoki magazynowe ze słodyczami, podobnie jak inne produkty spożywcze, mogą wydawać się towarem trudnym do sprzedania w ilościach hurtowych. Zwłaszcza jeżeli mahą dosyć krótki termin zdatności do spożycia. Na szczęście rzeczywistość jest o wiele bardziej łaskawa dla przedsiębiorców posiadających stoki magazynowe ze słodyczami. Mogą je sprzedać bez większych problemów. Znalezienie nabywcy i odzyskanie gotówki nie powinno trwać długo, zwłaszcza jeśli zwrócimy się od razu do firmy posiadającej doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku. 

Handel stokami magazynowymi ze słodyczami nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do okolic świąt bożego narodzenia czy wielkanocnych (kiedy z kolei na półkach i w magazynach zostają niesprzedane czekoladowe zające i jajka). Do słodyczy zaliczamy też przecież lody, które w naszym klimacie są typowymi produktami sezonowymi. Co gorsza, ich przechowywanie generuje wysokie koszty, zwłaszcza w dobie drożejącego prądu, niezbędnego do zasilania chłodni czy zamrażarek. Stocki ze słodyczami tego typu z pewnością lepiej jest sprzedać jesienią, niż trzymać do wiosny. Jednak nawet to nie wyczerpuje tematu handlu stokami ze słodyczami. Poza asortymentem typowo sezonowym trafiają się przecież również nowości, które nie trafiły w gusta polskich klientów, czy też lubiane i doceniane przez konsumentów produkty, które zostały jednak zamówione w zbyt dużej ilości (przeszacowano popyt) i teraz sprzedawca chce się ich pozbyć z magazynu.

Podsumowanie

Po przedstawieniu sytuacji rynkowej należy przejść do odpowiedzi na postawione w tytule pytanie: dlaczego warto? Otóż handel stokami magazynowymi ze słodyczami to z perspektywy przedsiębiorcy świetny sposób na, z jednej strony, pozbycie się problemu, a z drugiej na otrzymanie szybkiego zastrzyku gotówki. Dobrą praktyką obowiązującą przy handlu stokami jest płatność z góry za odbierany towar, więc transakcja przebiega naprawdę szybko i otwiera przed przedsiębiorcą nowe możliwości wykorzystania kapitału oraz zwolnionej przestrzeni magazynowej.