Co może zrobić przedsiębiorca, gdy okaże się, że sprowadził lub wyprodukował za dużo towaru i teraz nikt nie chce go od niego kupić? A co gorsza nie chodzi o kilka czy kilkanaście sztuk, a o ilości hurtowe? Oprócz pozostawienia go odłogiem w najciemniejszym kącie magazynu albo wręcz poddania go utylizacji, istnieją jeszcze inne rozwiązanie. To właśnie o nich będzie ten artykuł. 

Dlaczego nikt nie kupił?

Zanim jednak przejdziemy do rozwiązań, zatrzymajmy się na moment przy przyczynach. Z zagadnieniem zalegającego towaru (określanego również jako nadwyżki magazynowe) można spotkać się praktycznie w każdej branży. Najbardziej dotkliwym jest jednak tam, gdzie o atrakcyjności danego towaru decyduje moda, postęp technologiczny lub sezonowość. 

Przykłady nasuwają się same. Jak pozbyć się zalegającego towaru w postaci ubrań we wzorach z zeszłego sezonu, przestarzałej elektroniki albo nart w środku lata? W tym ostatnim przypadku ktoś mógłby powiedzieć: “a po co się pozbywać, przecież wystarczy poczekać do następnego sezonu” – to prawda, ale jednocześnie taki towar zajmuje cenne miejsce w magazynie, a ponadto każdy przedsiębiorca woli obracać gotówką, niż trzymać ją zamrożoną przez wiele pieniędzy w towarze.

Czas to pieniądz

Skoro przedsiębiorcy nie udało się sprzedać towaru z zyskiem, to teraz ma przed sobą inne wyzwanie: jak pozbyć się zalegającego towaru przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat? Chodzi o to, aby wyważyć dwa czynniki – pozbyć się towaru po jak najwyższej cenie, a jednocześnie możliwie jak najszybciej. O tym, że pieniądze są kluczowe, zapewne nie trzeba nikogo przekonywać, ale dlaczego czas odgrywa tu tak istotną rolę? 

Zasygnalizowaliśmy to już w poprzednim akapicie, teraz jednak rozwiniemy ten wątek. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze znanym w ekonomii kosztem utraconych możliwości. Środki zamrożone w nadwyżkach magazynowych na pewno mogłyby zostać lepiej wykorzystane. Tak samo przestrzeń, którą niechciany towar zajmuje w magazynie. Wraz z upływem czasu towar może również tracić swoje właściwości. Szczególnie istotne jest to przy produktach spożywczych, ale dotyka także np. środków chemicznych. Jak widać, naprawdę nie warto zwlekać z podjęciem działania. No właśnie, a jakie działania warto zatem podjąć?

Pora na rozwiązanie

W zależności od tego, jaki jest model Twojej działalności, jakimi towarami oraz w jakich ilościach obracasz, a także jakimi dysponujesz zasobami, sprawdzą się u Ciebie inne rozwiązania. Jak pozbyć się zalegającego towaru? Skoro trafiłeś na ten artykuł, to zapewne próbowałeś już obniżać cenę i nie przyniosło to zadowalających rezultatów, zatem tego kroku nie będziemy omawiać. Podobnym działaniem, choć wymagającym już większego zaangażowania zasobów, jest stworzenie działu lub kategorii outlet, skierowanej do klientów, dla których liczy się przede wszystkim niska cena. Można też przygotować pakiety, składające się z towaru chętnie wybieranego przez klientów oraz z tego “niechcianego”, również atrakcyjnie wycenione. 

Szybsze rozwiązanie? Proszę bardzo: sprzedaż zalegającego towaru profesjonalnej firmie, która skupuje całe stoki magazynowe. W ten sposób można za jednym zamachem pozbyć się całego problemu. Co więcej, jeśli wybierzesz Odkupimy.com, od razu odzyskasz nie tylko przestrzeń w magazynie, ale i gotówkę, bowiem za przejmowany towar płacimy z góry. Organizacja transportu również jest po naszej stronie, a więc nie musisz się o nic martwić. Chcesz poznać więcej informacji o tym, jak pozbyć się zalegającego towaru sprzedając hurtowo całe nadwyżki? Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz przedstawimy wycenę Twojego towaru.