Co może zrobić przedsiębiorca, gdy okaże się, że sprowadził lub wyprodukował za dużo towaru i teraz nikt nie chce go od niego kupić? A co gorsza nie chodzi o kilka czy kilkanaście sztuk, a o ilości hurtowe? Oprócz pozostawienia go odłogiem w najciemniejszym kącie magazynu albo wręcz poddania go utylizacji, istnieją jeszcze inne rozwiązania na to, jak wyprzedać towar. To właśnie o nich będzie ten artykuł. 

Dlaczego nikt nie kupił?

Zanim jednak przejdziemy do rozwiązań, zatrzymajmy się na moment przy przyczynach. Niewłaściwe oszacowanie popytu, pojawienie się nowego konkurenta, nietrafienie w gusta klientów, nagła zmiana sytuacji w kraju lub na świecie – można wymieniać bez końca. Często zresztą sytuacja końcowa stanowi wypadkową kilku różnych, nakładających się na siebie przyczyn. I wcale nie wynika z zaniedbań sprzedającego. Co więcej z zagadnieniem zalegającego towaru (określanego również jako nadwyżki magazynowe) można spotkać się praktycznie w każdej branży. Najbardziej dotkliwym jest jednak tam, gdzie o atrakcyjności danego towaru decyduje moda, postęp technologiczny lub sezonowość. 

Przykłady nasuwają się same. Jak pozbyć się zalegającego towaru w postaci ubrań we wzorach z zeszłego sezonu, przestarzałej elektroniki albo nart w środku lata? W tym ostatnim przypadku ktoś mógłby powiedzieć: “a po co się pozbywać, przecież wystarczy poczekać do następnego sezonu” – to prawda, ale jednocześnie taki towar zajmuje cenne miejsce w magazynie, a ponadto każdy przedsiębiorca woli obracać gotówką, niż trzymać ją zamrożoną przez wiele pieniędzy w towarze.

Jak wyprzedać towar- kluczowy jest czas

Skoro przedsiębiorcy nie udało się sprzedać towaru z zyskiem, to teraz ma przed sobą inne wyzwanie: jak pozbyć się zalegającego towaru przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat? Chodzi o to, aby wyważyć dwa czynniki – pozbyć się towaru po jak najwyższej cenie, a jednocześnie możliwie jak najszybciej. O tym, że pieniądze są kluczowe, zapewne nie trzeba nikogo przekonywać, ale dlaczego czas odgrywa tu tak istotną rolę? 

skup towarów zalegających w magazynie

Zasygnalizowaliśmy to już w poprzednim akapicie, teraz jednak rozwiniemy ten wątek. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze znanym w ekonomii kosztem utraconych możliwości. Środki zamrożone w nadwyżkach magazynowych na pewno mogłyby zostać lepiej wykorzystane. Tak samo przestrzeń, którą zajmują towary zalegające w magazynie. Wraz z upływem czasu towar może również tracić swoje właściwości. Szczególnie istotne jest to przy produktach spożywczych, ale dotyka także np. środków chemicznych. Jak widać, naprawdę nie warto zwlekać z podjęciem działania. No właśnie, a jakie działania warto zatem podjąć? Jak pozbyć się zalegającego towaru szybko i bezboleśnie?

Rozwiązanie na towary zalegające w magazynie

W zależności od tego, jaki jest model Twojej działalności, jakimi towarami oraz w jakich ilościach obracasz, a także jakimi dysponujesz zasobami, sprawdzą się u Ciebie inne rozwiązania. Jak pozbyć się zalegającego towaru? Skoro trafiłeś na ten artykuł, to zapewne próbowałeś już obniżać cenę i nie przyniosło to zadowalających rezultatów, zatem tego kroku nie będziemy omawiać. Podobnym działaniem, choć wymagającym już większego zaangażowania zasobów, jest stworzenie działu lub kategorii outlet, skierowanej do klientów, dla których liczy się przede wszystkim niska cena.

Towary zalegające w magazynie w momencie trafienia do outletu powinny zostać przecenione o kilkadziesiąt procent. Ich cenę można potem sukcesywnie obniżać: o 50%, 70%, 80% – aż znajdą nabywcę. Jak widać jest to niestety dość czasochłonne rozwiązanie, wymagające również oddelegowania pracowników, dlatego nie u każdego przedsiębiorcy się ono sprawdzi. Najczęściej outlet staje się sposobem na to, jak wyprzedać towar, w branży odzieżowej, a także w handlu elektroniką lub sprzętem sportowym.
Zamiast od razu kierować towar do outletu, można też przygotować pakiety, składające się z towaru chętnie wybieranego przez klientów oraz z tego “niechcianego”, również atrakcyjnie wycenione. 

Taki zabieg może skłonić klientów do zakupu większej liczby produktów, a zarazem do wypróbowania innych produktów z oferty firmy. Jeśli przypadną im do gustu, to w dłuższej perspektywie może się okazać, że był to bardzo opłacalny zabieg. Szukając innych sposobów na to, jak pozbyć się zalegającego towaru, warto również rozważyć organizację akcji typu „kup jeden, drugi gratis” lub „darmowa dostawa przy zakupach powyżej określonej kwoty”. Tego typu promocje zachęcają klientów do dokonania większych zakupów i mogą przyspieszyć sprzedaż zalegającego towaru.

Szybsze rozwiązanie? Proszę bardzo: sprzedaż produktów profesjonalnej firmie, która prowadzi skup towarów zalegających w magazynie i odkupuje całe stoki magazynowe. W ten sposób można za jednym zamachem pozbyć się całego problemu. Co więcej, jeśli wybierzesz Odkupimy.com, od razu odzyskasz nie tylko przestrzeń w magazynie, ale i gotówkę, bowiem za przejmowany towar płacimy z góry. Organizacja transportu również jest po naszej stronie, a więc nie musisz się o nic martwić. Chcesz poznać więcej informacji o tym, jak wyprzedać towar sprzedając hurtowo całe nadwyżki? Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz przedstawimy wycenę Twojego towaru.

Skupiając się na tym, jak wyprzedać towar możliwie szybko, niektórzy sprzedawcy zapominają o kluczowym aspekcie. W tym całym ferworze brakuje im czasu, żeby zastanowić się, czy obniżka cen nie wpłynie negatywnie na reputację firmy. Dużo zależy tu od branży oraz segmentu rynku, ale generalnie im wyżej pozycjonowany jest asortyment w kategorii towarów luksusowych, tym bardziej mogą mu zaszkodzić wyprzedaże. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia Twojego biznesu, dopasowane do aktualnych potrzeb i możliwości.

Często lepiej jest zdecydować się na sprzedaż hurtową, niż zrażać stałych klientów, którzy zapłacili pełną cenę za towar dostępny w tej chwili do nabycia w tym samym sklepie za przysłowiowy bezcen. Zwłaszcza, że dzięki Odkupimy.com sprzedaż stoków stała się wręcz dziecinnie prosta. Wystarczy zadzwonić lub napisać i możliwie dokładnie scharakteryzować towary zalegające w magazynie – ich ilość, parametry, stan itp. Na tej podstawie nasi doświadczeni eksperci przygotują profesjonalną wycenę. Zaraz po ustaleniu warunków sprzedaży przystępujemy do zorganizowania transportu – i to z dowolnego miejsca w kraju! A Ty odzyskasz gotówkę, którą będziesz mógł lepiej zainwestować lub przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów działalności. Tym sposobem pozornie bezużyteczne i bezwartościowe towary zalegające w magazynie mogą przyczynić się do utrzymania lub wręcz do odzyskania płynności finansowej i pozwolić przedsiębiorstwu przetrwać trudne chwile. Teraz, kiedy wiesz już, jak pozbyć się zalegającego towaru w szybki sposób, jesteś lepiej przygotowany na wahania popytu czy inne wydarzenia, które mogą wstrząsnąć rynkiem, na którym działasz.