Nadwyżka magazynowa często nazywana jest również mianem stoków lub stocków magazynowych. Nadwyżki mogą powstać w niemal każdym przedsiębiorstwie, a ich zagospodarowanie często okazuje się być wyjątkowo uciążliwe. Tutaj dowiesz się, co to jest nadwyżka magazynowa i jak pozbyć się zbędnych nadwyżek jednocześnie nie ponosząc wysokich kosztów!

Spis treści

  1. Kiedy powstają nadwyżki magazynowe i dlaczego są tak uciążliwe?
  2. Sprzedaż nadwyżek magazynowych w outletach
  3. Sprzedaż produktów przedsiębiorstw

Kiedy powstają nadwyżki magazynowe i dlaczego są tak uciążliwe?

Nadwyżki magazynowe mogą powstać w nawet dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, co jest charakterystyczne dla wielu branż. Jest to powszechne zwłaszcza w przemyśle obuwniczym i odzieżowym, gdy dane ubrania lub akcesoria wyjdą z mody lub nie zostaną sprzedane ze względu na brak zainteresowania klientów. Wówczas przeważnie trafiają one do magazynów stając się niepotrzebną nadwyżką. Zalegające w magazynach produkty są również wyjątkowo uciążliwe w przypadku całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa.

Nadwyżki magazynowe pod wieloma względami wpływają negatywnie na kondycję finansową całego przedsiębiorstwa. W przypadku funkcjonującej firmy zajmują one sporo miejsca w magazynach, przez co przechowywanie nowego towaru może okazać się problematyczne. Nierzadko dochodzi do sytuacji gdy konieczne okazuje się wynajęcie dodatkowego magazynu. Wiąże się to z regularnym ponoszeniem dodatkowych i niepotrzebnych kosztów. Wynajmowany magazyn musi być opłacany, podobnie jak jego oświetlenie. Nadwyżki magazynowe ciążą na firmie utrudniając dalszy rozwój i często stopują nawet sprawnie rozwijające się biznesy.

Sprzedaż nadwyżek magazynowych w outletach

Bardzo wiele firm decyduje się na prowadzenie dodatkowych sklepów tzw. outletów, w których sprzedawane są produkty, których nikt nie zakupił gdy znajdowały się w ofercie. Ceny owych towarów są zazwyczaj znacznie niższe niż przy regularnej sprzedaży. Mimo, że może okazać się to dobrym i skutecznym sposobem na pozbycie się nadwyżek magazynowych, rozwiązanie to posiada również wiele wad. Wiąże się ono z koniecznością poniesienia dodatkowych, dużych kosztów.

Niezbędne jest wynajęcie lokalu, zatrudnienie obsługi oraz opłacenie dodatkowych rachunków np. za prąd. Zysk, jaki uda się osiągnąć ze sprzedaży nadwyżek nie zawsze będzie pokrywał koszty związanych z funkcjonowaniem outletów. Podjęcie decyzji o tej formie zbywania nadwyżek musi być dokładnie przemyślane pod wieloma względami. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkody niż pożytku i pogrążyć sytuację finansową całego przedsiębiorstwa.

co to nadwyżka magazynowa

Sprzedaż produktów przedsiębiorstw

Nadwyżki magazynowe mogą również zostać sprzedane firmom zajmującym się skupem tego typu towarów. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm świadczących tego typu usługi. Jedną z nich jest firma Odkupimy. Decydując się na współpracę możemy pozbyć się nadwyżek zarówno w sytuacji gdy likwidujemy firmę lub gdy w trakcie roku pozostaną niesprzedane produkty. Możliwa jest sprzedaż różnorodnych produktów w tym kosmetyków, odzieży, obuwia, książek, artykułów biurowych, chemii i wielu innych. Każde przedsiębiorstwo zmagające się z nadwyżkami magazynowymi powinno zainteresować się ofertą kierowaną ze strony owej firmy.

Decydując się na sprzedaż nadwyżek profesjonalnej firmie, szybko zyskujemy wolną przestrzeń w magazynie i nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, tak jak w przypadku samodzielnej sprzedaży outletowej. Szybkie pozbycie się zalegających produktów sprawia, że firma może dalej prowadzić swoją działalność, rozwijać się i wprowadzać nowe, lepsze towary do sprzedaży. Skup dotyczy ilości hurtowych, dlatego nawet w przypadku bardzo dużych stoków każdy przedsiębiorca może liczyć na pomoc oraz zapewniony transport towarów.

Pozbycie się nadwyżek ułatwia utrzymanie lepszej płynności, optymalizacji asortymentu oraz bardziej skuteczne zarządzanie zapasami oraz stanem magazynu.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.