Nadwyżki występują praktycznie w każdej branży i jest to zjawisko zupełnie normalne. Zrównanie krzywej podaży i popytu może wydawać się proste jedynie w teorii ekonomii. W realiach biznesowych nawet potężne obniżanie cen nie musi doprowadzić do sprzedaży towaru. W końcu sprzedawca nie zawsze jest w stanie dotrzeć do odpowiednich nabywców – i to nawet w dobie internetu i licznych sklepów online. Na szczęście z pomocą przychodzą ci, dla których niechciane stoki magazynowe to codzienność.

Czy można wskazać, jakie towary najczęściej są w obrocie?

Okazuje się, że pod pojęciem obrotu stokami magazynowymi może się kryć najróżniejszy asortyment. Ciężko wręcz wskazać, co mogłoby uchodzić za najpopularniejsze stoki magazynowe. Pojawiają się rzeczy małe, tanie i proste, a także duże, cenne i zaawansowane technicznie. Co może uchodzić za najpopularniejsze? Idąc po kolei: odzież? Być może. Elektronika? Całkiem prawdopodobne. Akcesoria kuchenne? Pewnie są w czołówce. A co ze sprzętem sportowym? Ach, no przecież!

jakie towary najczęściej są w obrocie

Postarajmy się jednak omówić kilka kategorii produktów, które można określić jako najpopularniejsze stoki magazynowe. Jakie towary najczęściej są w obrocie?

  • Odzież i akcesoria – najczęściej końcówki kolekcji, ale także zupełnie nieudane modele, które nie trafiły w gusta nabywców; krótkie serie, które zostały wypuszczone np. z jakiejś okazji, ale nie sprzedały się w 100% i teraz nie bardzo wiadomo, co z nimi zrobić; asortyment sezonowy, dla którego w kolejnym roku nie znajdzie się miejsce w sklepach firmowych.
  • Elektronika – w świecie urządzeń postęp technologiczny często wyprzedza możliwości sprzedawców i zostają nagle z przestarzałym asortymentem. Tymczasem nie każdy musi mieć najnowszego smartfona, komputer z procesorem nowej generacji czy telewizor 4K. Podobnie jest ze sprzętem AGD. Starsze modele też znajdą nabywców – tylko trzeba wiedzieć, jak do nich trafić, a to najlepiej zostawić profesjonalistom.
  • Sprzęt sportowy – rowery w zimie, narty w środku upalnego lata – takiego asortymentu raczej nie widujemy na półkach specjalistycznych sklepów sportowych. Sprzedawcy dobrze wiedzą, że szkoda na nie miejsca i wolą zawczasu sprzedać stoki i zamówić nowy towar, adekwatny do aktualnych warunków atmosferycznych, który szybko będzie u nich rotował.
  • Produkty spożywcze – tak, one również bywają przedmiotem obrotu stokami. Nie mogą być oczywiście przeterminowane, ale towary wrażliwe o krótkim terminie przydatności do spożycia wchodzą już w grę.

Do najpopularniejszych stoków magazynowych z każdej kategorii zaliczają się także towary ze zwrotów, powystawowe, uszkodzone… Na nich również można zarobić, a przy tym wygospodarować dodatkową przestrzeń magazynową, która w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie jest zawsze cenna i mile widziana.

Na najpopularniejszych stokach magazynowych świat się nie kończy

Niemniej bez względu na to, czy towar, którym dysponujesz (i którego chciałbyś się pozbyć) mieści się w którejś z wymienionych wyżej kategorii, i tak skontaktuj się z firmą, która skupuje stoki. Najpopularniejsze stoki magazynowe to zaledwie wierzchołek całej góry asortymentu, jakimi obracają takie przedsiębiorstwa. 

Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój towar jest skrajnie nietypowy, dziwny czy nawet kontrowersyjny – nie wahaj się. Osoby z branży nie takie rzeczy już widziały i naprawdę ciężko ich zaskoczyć. Nawet kwestia wyceny nie będzie stanowiła problemu, albowiem firmy skupujące stoki mają doświadczenie z przeróżnym towarem. I to dostarczanym do nich w różnym stanie (ślady zużycia, brak opakowań, metek itp.). Przestrzeń magazynowa nie zwolni się sama, dlatego nie ma na co czekać!

Tematyka stoków magazynowych Cię zaciekawiła? Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami, między innymi na temat tego, jak wycenić stok magazynowy.