Branża handlowa posiada wiele pojęć, które są nieznane osobom niezwiązanych w żaden sposób z transakcjami kupna-sprzedaży. Świetnym przykładem jest m.in. paleta ABC. Co to jest i do czego ona służy? Dowiesz się tego z dalszej części materiału.

Palety ABC dzielimy na kategorie A, B lub C (jak sama nazwa wskazuje), w zależności od jakości i stanu towaru, który się na niej znajduje. Na rynku królują jednak zestawy typu MIX, więc możliwości transakcji jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat palet ABC, sprawdź materiał, który przygotowaliśmy na podstawie własnych doświadczeń.

Co to jest paleta ABC – kilka podstawowych informacji

Sklep, producent lub hurtownia ma nadwyżkę towaru, który nie sprzedał się mimo wyprzedaży, a na rynku pojawiły się już innowacyjne konstrukcje? W takim razie na półkach leży jedynie zamrożony kapitał. Nie ma sensu czekać, aż znajdzie się ktoś, kto sięgnie po dany produkt. Z każdym tygodniem lub miesiącem będzie on tracić na wartości.

Tworząc MIX z wykorzystaniem palet ABC, można sprzedać końcówkę serii, wyposażenie pochodzące ze zwrotów, nadwyżkę towaru lub sprzęt poekspozycyjny. Chcesz poznać szczegóły oznaczeń? Sprawdź kolejne akapity, gdzie odsłaniamy, czym jest paleta ABC, co to jest i jak odczytywać poszczególne symbole.

Palety klasy A – towar nowy, nieużywany

Każdemu inwestorowi zależy na tym, by kupić asortyment najlepszej jakości, w najniższej możliwej cenie – tak, by zarobić jak najwięcej. Inwestując w palety klasy A, otrzymują oni produkty nowe i pozbawione wad. Jest to zatem wyposażenie pełnowartościowe, które można sprzedać klientom za standardową cenę detaliczną, oferując również gwarancję.

Palety klasy B – towar powystawowy lub sprawny ze zwrotów

Kiedy urządzenia znajdowały się na ekspozycji w sklepie lub trafiły one do rąk klienta, a ten zrezygnował z zatrzymania ich w ciągu 14 dni (polityka zwrotów 14-dniowych przy zakupach na odległość), nie mogą zostać ponownie sprzedane jako pełnowartościowe. Nie są one jednak uszkodzone, dlatego bez żadnej ingerencji w ich stan techniczny, mogą trafić do dalszej odsprzedaży. Należy jednak zaznaczyć, że kupując paletę klasy B, nigdy nie jesteśmy pewni, czy sprzęt będzie miał jedynie otwarte pudełko, czy jednak pojawią się na nim ślady użytkowania.

Palety klasy C – towar uszkodzony

Urządzenia z palety klasy C są dla większości inwestorów najmniej interesujące. Są to zazwyczaj produkty uszkodzone, rozkompletowane i problematyczne w kwestii dalszej odsprzedaży.

Dla kogo mogą być one ciekawą propozycją inwestycji? Przede wszystkim dla serwisów lub konstruktorów, którzy potrzebują części zamiennych do napraw innych uszkodzonych towarów.

Czy opłaca się kupować palety MIX ABC?

Na rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w skupowaniu nadwyżek towarów i zalegającego sprzętu, który trafia później do ponownego obiegu. Na portalach aukcyjnych nie brakuje również aukcji MIXów w atrakcyjnych cenach, gdzie mamy pomieszany sprzęt klasy A, B i C.

Czy warto ryzykować, nie znając prawdziwej wartości? Jeśli sprzedawca zapewnia, że w zestawie brakuje sprzętu klasy C, osoby z doświadczeniem w naprawach urządzeń elektronicznych mogą spróbować kupić tego typu paletę. Muszą mimo wszystko liczyć się z ewentualną stratą, gdyż sprzęt powystawowy i pochodzący ze zwrotów często pozostawia wiele do życzenia. Jego wartość rynkowa automatycznie spada, a jeśli firmy skupujące tego typu palety nie zainteresowały się do tej pory ofertą, prawdopodobnie ewentualny zysk także nie będzie zadowalający.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.