Statystyki są nieubłagane. Każdego miesiąca notuje się w Polsce kilka tysięcy zamknięć firm. Począwszy od jednoosobowych działalności, aż po duże przedsiębiorstwa. Firmy usługowe, produkcyjne, handlowe. Zostają po nich puste biura oraz… nierzadko pełne magazyny. I tu pojawia się pytanie – co zrobić z towarem po zamknięciu działalności?

Gdy dotychczasowe sposoby zawiodły

Oczywistym jest, że sprzedaż dotychczasowym kontrahentom nie wchodzi w grę. Jeśli byliby zainteresowani naszym asortymentem, to do zamknięcia firmy pewnie by nie doszło. Trudno też oczekiwać, że uda się odzyskać równowartość zainwestowanego w towar kapitału. 

Do tego dochodzi czynnik czasu. Magazynowanie kosztuje, produkty systematycznie tracą na wartości, a niektóre mogą wręcz stać się bezwartościowe – i nie chodzi tu tylko o produkty spożywcze, ale także o elektronikę, chemię itp. Konieczność ponoszenia kosztów ich utylizacji jest na pewno ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje przedsiębiorca zamykający firmę. 

Sprzedaż towarów po likwidacji działalności powinna nastąpić błyskawicznie, aby definitywnie zamknąć za sobą pewien rozdział i skupić się na nowych przedsięwzięciach. Tylko czy tak optymistyczny scenariusz jest w ogóle realny w polskich warunkach? Okazuje się, że tak. 

Likwidacja działalności – co zrobić z towarem

Ustaliliśmy już, że czas odgrywa tu główną rolę, dlatego łatwo można wywnioskować, że najlepiej byłoby sprzedać całą zawartość magazynu jednemu, zdecydowanemu odbiorcy. Takiemu, który będzie przygotowany na zakup w hurtowych ilościach i nie odstraszy go nawet zróżnicowany asortyment. Gdzie ogłaszać się, aby do nas trafił? A może lepiej samemu go poszukać? I na co zwracać uwagę, żeby dokonać dobrego wyboru?

Jest kilka znaków rozpoznawczych, które pozwalają założyć, że sprzedaż towarów po likwidacji działalności przebiegnie sprawnie. Odpowiedniego kontrahenta przy pierwszym kontakcie poznamy po szybkim przedstawieniu wyceny oraz po tym, że nie będzie wybrzydzał i wyrazi chęć odkupienia nawet najmniej atrakcyjnych produktów z naszego asortymentu. Ale pierwsze wnioski możemy wyciągnąć nawet wcześniej, jeszcze przed nawiązaniem kontaktu. 

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu odkupującego?

Skoro zależy nam na szybkim opróżnieniu magazynu oraz odzyskaniu kapitału, to szukajmy informacji, kiedy możemy spodziewać się zapłaty. Do najlepszych praktyk zalicza się sytuację, kiedy nabywca płaci za cały towar z góry. Druga sprawa to transport. Jego zorganizowanie (i opłacenie) również powinno być po stronie nabywcy. Już wystarczy, że naszą głowę zajmuje w 100% likwidacja działalności – co zrobić z towarem i jak go przewieźć zostawmy w gestii nabywcy.

Wiemy już, KOGO szukamy, najwyższy czas zatem przejść do kwestii JAK go szukać. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście Internet i wpisanie w wyszukiwarkę odpowiedniego hasła. W tym przypadku będą to firmy skupujące tzw. stocki magazynowe. 

Tutaj ważna informacja – nie musimy ograniczać się do lokalnych przedsiębiorstw, albowiem większość podmiotów tego typu prowadzi działalność o zasięgu ogólnokrajowym. Szukanie kontaktu w internecie ma również tę zaletę, że bez trudu możemy przeczytać opinie o danym kontrahencie zanim zdecydujemy się nawiązać z nim kontakt.

Podsumowanie

Tym sposobem odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co zrobić z towarem po zamknięciu działalności. Jednak o firmach odkupujących stocki magazynowe warto pamiętać nie tylko w chwili zamykania firmy. Co więcej, doraźna współpraca z nimi może nas uchronić przed tą przykrą ostatecznością. Zalegającego towaru warto pozbywać się na bieżąco, a odzyskane w ten sposób pieniądze i przestrzenie magazynowe pozwolą nam poczynić nowe, oby bardziej opłacalne inwestycje. Takie właśnie wnioski wyciągnęło już wielu przedsiębiorców, którym przyszło organizować sprzedaż towarów po likwidacji działalności.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.