Aktualności
Blog
Stoki magazynowe żywności – czy można je sprzedać?
Jeśli prowadzisz sklep, na pewno wiele razy zdarzyło Ci się spisywać na straty i wyrzucać zalegające, przeterminowane towary. Jednak od marca 2020 roku, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, takie praktyki narażają nas na kary finansowe. Jak więc możemy potraktować zalegające artykuły spożywcze? Czy możemy pozbyć się ich i jeszcze na tym zarobić? Odpowiadamy!
Czym są stoki magazynowe z żywnością?
Stokami magazynowymi nazywamy towary, które pozostały nam w magazynie. Są to najczęściej produkty z branży odzieżowej, czyli np. końcówki kolekcji. Jednak stoki mogą być również produktami elektronicznymi, czy nawet spożywczymi. W przypadku spożywczych stoków magazynowych, mamy najczęściej do czynienia z towarami o bardzo krótkim terminie spożycia. Nadwyżki magazynowe mogą pojawić się w nawet bardzo dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, co jest normalne dla bardzo wielu branż. Warto jednak postarać się aby temu przeciwdziałać i zapobiegać takim sytuacjom.
Co zrobić z nadwyżką magazynową żywności o krótkiej dacie przydatności?
Jednym z lepszych i łatwiejszych sposobów, na pozbycie się spożywczych stoków magazynowych, jest oczywiście ich sprzedaż. Musi to być jednak sprzedaż w mocno obniżonej cenie. Możemy wydzielić w sklepie specjalną półkę bądź kosz, w którym systematycznie wystawiać będziemy towary o bardzo krótkim terminie spożycia. Wielu klientów na pewno chętnie skorzysta z tego typu oferty. W społeczeństwie wzrasta obecnie świadomość i coraz więcej osób stara się w taki sposób przeciwdziałać marnotrawstwu. Innych zachęci po prostu znacznie obniżona cena. Innym sposobem na zalegające spożywcze stoki magazynowe, jest podpisanie umowy z organizacją pożytku publicznego, np. bankiem żywności, hospicjum czy przytułkiem dla bezdomnych. Sposób ten, jak każdy inny, ma zarówno wady, jak i zalety. Pozbywamy się oczywiście problemu jakim są stoki spożywcze, a także działamy w dobrej sprawie i nie marnotrawimy przydatnego do spożycia jedzenia. Jednak największą wadą jest fakt, iż towary, które w taki sposób oddamy za darmo, teoretycznie mogły być jeszcze dla nas źródłem zarobku.
Czy warto sprzedać spożywcze stoki magazynowe?
Warto pamiętać, iż stoki magazynowe spożywcze, w dalszym ciągu mogą stanowić świetną okazję do zarobku. Jeśli nie wiesz czy bardziej opłaca Ci się dalsza sprzedaż towarów w sklepie w obniżonej cenie, czy też sprzedaż całych stoków specjalnej firmie, musisz odpowiedzieć sobie na parę pytań. Po pierwsze, czy możesz pozwolić sobie na to, aby Twoje pieniądze były zamrożone w zalegających produktach? Po drugie, czy dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w magazynie, aby w dalszym ciągu składować tam towary? Warto pamiętać również o tym, że z każdym kolejnym dniem, tygodniem, a także miesiącem, termin przydatności naszych towarów znacznie się skraca. Jest to istotna kwestia szczególnie w przypadku stoków spożywczych. Oferta firm zajmujących się skupem stoków spożywczych, skierowana jest zazwyczaj do wszystkich przedsiębiorstw, a także osób fizycznych, niezależnie od skali ich działalności.
Podsumowując, jeśli prowadzimy sklep, niezależnie od jego wielkości, warto przeciwdziałać gromadzeniu się stoków spożywczych na magazynie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dobrze jest znać sposoby na legalne i opłacalne pozbycie się żywności o bardzo krótkim terminie przydatności. Do wyboru mamy przynajmniej trzy różne opcje, o których wspomnieliśmy w artykule, jednak sprzedaż stoków magazynowych wydaje się być najłatwiejszą, najbardziej praktyczną i opłacalną z nich.
Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.