W oparciu o liczbę zarejestrowanych pojazdów można śmiało powiedzieć, że Polska stanowi jeden z największych w Europie rynków zbytu dla producentów i sprzedawców akcesoriów motoryzacyjnych. Dla niektórych samochód nadal jest symbolem statusu. Dla wielu z kolei niezbędnym środkiem codziennego transportu, zwłaszcza w obliczu skromnej oferty połączeń autobusowych lub kolejowych. Popyt na części i akcesoria nie rozkłada się jednak równomiernie w skali całego kraju. Dlatego handel stokami z akcesoriami motoryzacyjnymi ma sens. Kogo powinien szczególnie zainteresować?

Towar dostosowany do klienta

Jeżeli klienci odwiedzający Twój sklep poruszają się głównie nowymi samochodami, to naturalnie nie warto trzymać w ofercie asortymentu do starszych modeli. Przy okazji remanentu co rok albo co dwa można łatwo wyselekcjonować stoki z akcesoriami motoryzacyjnymi dedykowanymi dla modeli reprezentujących jedną czy dwie generacje wstecz. Dzięki temu nie tylko zrobisz miejsce dla nowości rynkowych, ale również szybko odzyskasz gotówkę, za którą będziesz mógł zatowarować się w to, czego Twoi klienci aktualnie potrzebują. 

Podobnie jest z artykułami przeznaczonymi do rzadko spotykanych na naszych drogach aut. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się utrzymywać stoki magazynowe z akcesoriami motoryzacyjnymi do nietypowych modeli , czy nawet całych marek? Z jednej strony na pewno przyjemnie jest pochwalić się szerokim asortymentem i długą listą dostępnych produktów, ale czy to na pewno najlepsza decyzja z ekonomicznego punktu widzenia?

stoki magazynowe z akcesoriami motoryzacyjnymi

Stoki z akcesoriami motoryzacyjnymi w praktyce

Kiedy już wyselekcjonujesz część asortymentu, której chciałbyś się szybko pozbyć, wystarczy zwrócić się do odpowiedniego kontrahenta. Firmy takie jak Odkupimy.com, których działalność obejmuje handel stokami z akcesoriami motoryzacyjnymi, znają się na rzeczy, dzięki czemu potrafią dokonać trafnej wyceny towaru. Stojąc zawsze frontem do klienta, zajmują się organizacją transportu, żeby zdjąć z jego barków jak najwięcej zmartwień. Termin zapłaty? Tu kolejna miła niespodzianka. Płatność za Twoje stocki z akcesoriami motoryzacyjnymi zostanie uregulowana z góry. Zatem już teraz warto pomyśleć, w co zainwestujesz odzyskane środki. 

Cykl życia produktów i handel stokami z akcesoriami motoryzacyjnymi

A gdzie trafią sprzedane przez Ciebie stoki magazynowe z akcesoriami motoryzacyjnymi? Niewątpliwie zyskają “drugie życie”, często w miejscach odwiedzanych przez mniej wymagających klientów. Im nie będzie przeszkadzało, że design trochę “trąci myszką”. Przymkną nawet oko na przestarzałą technologię, o ile tylko produkty, których potrzebują, zostaną im zaoferowane w atrakcyjnej cenie. W przypadku takiego towaru jak omawiane tu stoki z akcesoriami motoryzacyjnymi można założyć, że cykl życia tych produktów odpowiada dokładnie cyklowi eksploatacji samochodów. Chcąc prześledzić ich drogę, można posłużyć się następującym uproszczeniem.

Nowe samochody najczęściej trafiają najpierw do użytkowników w dużych miastach, potem eksploatowane są w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich. Teraz ten cykl będzie dodatkowo przyspieszany przez wprowadzane w miastach normy spalin, które będą wypychały starsze modele poza obszar największych aglomeracji — a za autami będą również podążały stocki z akcesoriami motoryzacyjnymi przeznaczonymi do tych samochodów. Jest to w gruncie rzeczy dobra wiadomość, ponieważ to, że dany towar nie znajduje u Ciebie nabywcy, wcale nie oznacza, że jest bezwartościowy i powinien skończyć na śmietniku. Po prostu nie trafił jeszcze na odpowiedniego klienta. Handel stokami z akcesoriami motoryzacyjnymi ma zatem zarówno pozytywny wymiar ekonomiczny, jak i ekologiczny — pozwala uchronić przed wyrzucaniem nowych towarów.

Dowiedz się także, jak wygląda handel stokami ze sprzętem sportowym.