W każdej branży mogą powstawać tzw. stoki magazynowe, tj. nadwyżki. Dotyczą one zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw, prowadzących sprzedaż detaliczną, jak i hurtową. Czynników mających wpływ na ich powstanie może być wiele. Wielu przedsiębiorców obawia się, że ich powstanie to już tylko jeden krok do wygenerowania strat. Nic bardziej mylnego. Nawet stoki magazynowe z artykułami szkolnymi mogą przynieść zysk. Dlaczego warto je sprzedać?

Co warto wiedzieć o stokach magazynowych?

Pojęcie stoków magazynowych jest najczęściej wykorzystywane przez producentów artykułów, osób zajmujących się ich sprzedażą czy hurtowników. Zaleganie towarów różnych branż nie jest niczym zaskakującym. Szczególnie nie zaskakują stoki magazynowe w branży odzieżowej i obuwniczej – wynikają one najczęściej z niewyprzedania sezonowych kolekcji i wprowadzenia kolejnych. Warto jednak pamiętać, że stoki magazynowe to nie tylko niewyprzedane przedmioty. To także artykuły z drobnymi defektami produkcyjnymi czy uszkodzonymi opakowaniami. Bez względu na czynnik mający wpływ na powstanie stoków magazynowych, przedsiębiorcy powinni powalczyć o możliwość ich sprzedaży i osiągnięcia zysków, a tym samym zminimalizowania strat.

stoki magazynowe z artykułami szkolnymi

Dlaczego powstają stoki magazynowe z artykułami szkolnymi?

Głównym czynnikiem mającym wpływ na powstanie stoków magazynowych z artykułami szkolnymi jest ich sezonowość. Każdy wie, że największe zapotrzebowanie na artykuły szkolne jest w okresie wakacyjnym i początkach września. Największy popyt na artykuły papiernicze zauważa się pod koniec sierpnia i na początku września – nic dziwnego, rodzice wówczas przygotowują swoje pociechy do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Aby zaspokoić tak duży popyt, producenci dbają o odpowiednią podaż. Firmy produkują zeszyty i wszystkie inne akcesoria szkole w dużych ilościach. Wszystko po to, by w sklepach papierniczych było ich pod dostatkiem – często zalegają one z dość sporymi zapasami. Oczywiście wszystkie niewykupione egzemplarze pozostają w sklepach lub u producentów. W ciągu roku szkolnego rodzice dokupują również artykuły szkolne, jednak ilości te nie są tak duże, by pozbyć się tak ogromnych zapasów. Co wówczas mają zrobić producenci? Najlepiej pozbyć się wspomnianych artykułów i osiągnąć szereg zysków.

Dlaczego warto sprzedawać stoki magazynowe z artykułami szkolnymi?

Główną zaletą zdecydowania się na sprzedaż stoków magazynowych z artykułami szkolnymi jest zminimalizowanie strat i osiągnięcie chociażby minimalnych zysków, pokrywających poniesione koszty produkcji. Ogromnym plusem artykułów szkolnych jest fakt, że nie są one ograniczone datą przydatności do spożycia, jak artykuły spożywcze. Właściwie przechowywane i zabezpieczone nie tracą na swojej wartości – nie są uszkodzone, a to sprawia, że z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w późniejszym czasie.

Przedsiębiorcy decydujący się na sprzedaż stoków magazynowych z artykułami szkolnymi mogą:

  • odmrozić zainwestowane pieniądze – sprzedaż stoków jest najczęściej prowadzona po niższych cenach, jednak umożliwia odzyskania chociaż części środków związanych z poniesionymi kosztami,
  • zwolnić przestrzeń w magazynach – dzięki pozbyciu się wcześniejszych produkcji, firmy wytwarzające artykuły szkolne mogą zyskać powierzchnię do przechowywania nowych linii produktów,
  • zaoszczędzić cenny czas – powierzając profesjonalnej firmie sprzedaż stoków z artykułami szkolnymi nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych np. z prowadzeniem outletu czy zatrudnianiem dodatkowych osób.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych firm specjalizujących się w handlu stokami magazynowymi. Dysponują oni nie tylko odpowiednią wiedzą, ale też zapleczem technicznym. Zapewniają profesjonalną obsługę – samodzielnie odbierają towar, gwarantują natychmiastową wypłatę środków i nie tylko.

Sprawdź także: Stoki magazynowe z akcesoriami motoryzacyjnymi – dlaczego warto?