Stoki magazynowe pojawiają się w różnych branżach, choć najczęściej dotyczą branży odzieżowej i obuwniczej. Dla wielu może to być ogromnym zaskoczeniem, gdyż według prowadzonych badań branża odzieżowa cieszy się wysokim stopniem aktywności zakupowej. Klienci co najmniej raz na pół roku kupują buty czy elementy odzieży. Niestety, minusem tych branż jest wysoka sezonowość, która z kolei sprawia, że powstają nadwyżki magazynowe. Aby się ich pozbyć, warto skorzystać z handlu stokami magazynowymi.

Co warto wiedzieć o stokach magazynowych z obuwiem?

Stoki magazynowe z obuwiem powstają zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Obejmują wszystkie nadwyżki towaru, które zostały wyprodukowane i z jakiegoś powodu wycofane z bieżącej sprzedaży. W przypadku obuwia najczęstszymi czynnikami są:

  • końcówka kolekcji,
  • likwidacja sklepu,
  • nadwyżka produkcji,
  • zwroty obuwia,
  • wprowadzenie nowej kolekcji.

W takich sytuacjach producenci często nie wiedzą co robić z zalegającym towarem – zajmuje on cenną przestrzeń magazynową, która uniemożliwia produkowanie i przechowywanie nowych kolekcji. Choć stoki magazynowe nie są jeszcze tak popularne, to jednak rozwiązanie to sprawia, że artykuły nie muszą być utylizowane, a producenci i sprzedawcy mogą osiągnąć dodatkowe zyski.

stoki magazynowe z obuwiem

Dlaczego warto handlować stokami magazynowymi z obuwiem?

Bez względu na to, czy handel obejmuje stoki magazynowe z obuwiem, odzieżą, sprzętem RTV, AGD, żywnością czy innymi artykułami – jest opłacalny dla wszystkich stron. Dzięki odsprzedaży zalegającego towaru producenci zyskują cenną przestrzeń magazynową, klienci mogą nabyć towar po niższej cenie, a pośrednicy zyskać. Jakie konkretnie korzyści można osiągnąć? Sprzedaż stoków magazynowych z obuwiem pozwala:

  • rozładować przestrzeń w magazynach i przygotować miejsce na nową kolekcję,
  • zminimalizować straty wynikające z utraty wartości towaru,
  • pozbyć się wszystkich zalegających produktów, a nie tylko pojedynczych sztuk,
  • odzyskać część środków i pokryć koszty poniesione na ich produkcję.

Ogrom zysków osiągają również firmy zajmujące się sprzedażą stoków. Największą zaletą ich branży jest możliwość nabycia popularnego towaru w znacznie niższej cenie, przy jednoczesnym osiągnięciu zysków po ich sprzedaży. Ogromne korzyści zyskują także sami konsumenci. Mogą oni nabyć towar, często również popularny, wysokiej jakości i bez defektów w znacznie niższych cenach. W efekcie mogą pozwolić sobie na zakup lepszych jakościowo produktów, przy znacznym zaoszczędzeniu środków.

Czy handel stokami magazynowymi z obuwiem jest opłacalny?

Wbrew obawom wielu – oczywiście, że tak. Branża obuwnicza nie jest łatwa. Głównym czynnikiem mogącym zniechęcić do sprzedaży stoków magazynowych z obuwiem jest ich sezonowość – dany model jest modny w konkretnym czasie. Nie oznacza to jednak, że po jego upływie nie może się on sprzedać. Wielu konsumentów nie zwraca już tylko uwagi na modę, ale przede wszystkim na jakość i stan produktu, ale też możliwość jego wykorzystania. Oczywiście im krótszy czas magazynowania stoków z obuwiem tym lepiej, gdyż jest większe prawdopodobieństwo sprzedania. Co również istotne, wielu producentów oferuje również obuwie uniwersalne pod względem fasonu, które z powodzeniem można nosić przez wiele sezonów, nawet przy zmieniającej się modzie. Wszystko to ma wpływ na osiągnięcie sukcesu, choć najważniejsze jest, by firmy zajmujące się handlem stoków, mogły na bieżąco reagować na pojawiające się stoki i w odpowiednich momentach skupować je od producentów. Bowiem im szybciej trafią one powtórnie na rynek tym lepiej.

Sprawdź także: Stoki magazynowe z artykułami szkolnymi – dlaczego warto?

Skontaktuj się z nami