Aktualności
Blog
Likwidacja sklepu, co zrobić z towarem?

Zakończenie prowadzonej działalności jest procesem złożonym i koniecznie należy przeprowadzić go zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednym z problemów jest towar z likwidacji sklepu. Co można z nim zrobić, aby odnieść korzyść? Albo chociaż zminimalizować stratę? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego, jak pozbyć się towaru po likwidacji sklepu, znajdziesz w poniższym tekście.
Jak pozbyć się towaru po likwidacji sklepu?
Przedsiębiorca chcący zakończyć działalność koniecznie musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Wymaga to przeprowadzania dokładnego remanentu towarów oraz wyposażenia, wyliczenia dochodu oraz zapłacenia 10% PIT. Co zrobić z towarem przy likwidacji sklepu? W pierwszej kolejności przedsiębiorca, który decyduje się na zakończenie działalności, musi wykonać remanent likwidacyjny, podczas którego należy wypisać towary handlowe, wszelkie wykorzystywane surowce i materiały zarówno podstawowe, jak i pomocnicze, półwyroby, a także braki, odpadki i rzeczowe składniki majątku związanego z wykonywaną działalnością. Ułatwi to także późniejszą sprzedaż towaru. Likwidacja sklepu będzie wobec tego przebiegać sprawniej. Co ważne, podczas dokonywania remanentu składniki spisu zostają wycenione według ceny zakupu. W sytuacji, gdy cena rynkowa danych towarów jest znacznie niższa, może być to działanie niekorzystne, dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż towaru jeszcze przed dokonaniem likwidacji sklepu. Przemawia za tym również argument czysto praktyczny – im więcej towaru uda się sprzedać, tym łatwiejszy będzie remanent likwidacyjny. Najlepiej byłoby zatem sprzedać cały asortyment.
Likwidacja sklepu, co zrobić z towarem?
W działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu zazwyczaj wykorzystuje się sporą obniżkę cenową – przecenę, dzięki której istnieje szansa na wysprzedanie produktów. Co ważne obowiązujące przepisy podatkowe nie wyznaczają ani nie ograniczają zakresu zastosowanych przez przedsiębiorcę cen. Jak sprzedać towar po likwidacji sklepu? W praktyce towar z likwidacji jest kontrolowany, a sklepy sporządzają protokół przeceny. Podawane są w nim rodzaje i ilość towarów podlegających przecenie, jednostkę ceny zakupu, cenę sprzedaży zarówno przed jak i po przecenie oraz wiarygodne uzasadnienie zastosowanej obniżki cenowej. W niektórych sytuacjach nie jest możliwa wyprzedaż magazynowa danych towarów. Produkty posiadające krótki termin ważności, zniszczone lub wybrakowane nadają się tylko do likwidacji. W takim przypadku dla przedsiębiorstwa powstają straty, które zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnej zasadzie. Pogłębieniem zagadnienia dotyczącego tego, gdzie sprzedać towar po likwidacji sklepu, zajmiemy się w końcowych akapitach tego tekstu.
Remanent likwidacyjny – następstwa
Co z towarem po likwidacji sklepu? Wykonując remanent likwidacyjny, niewykazywane są środki trwałe. Jednak decydując się na ich sprzedaż, każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że takie poczynania przyniosą mu spory przychód. W sytuacji, gdy nastąpi to po zamknięcie danej działalności gospodarczej, nie będzie miało to większego znaczenia. Przychód z tytułu działalności gospodarczej nie zostanie odnotowany, gdy sprzedaż nastąpi po sześciu latach (licząc od końca miesiąca, w którym składnik majątku został wycofany z firmy). Powstały przychód należy jednak pomniejszyć o koszt związany z jego uzyskaniem, co w tym przypadku będzie niezamortyzowaną wartością środka trwałego. Od dochodu na leży zapłacić podatek, taki jak w przypada na nas podczas prowadzenia działalności.
Likwidacja a PIT
Warto jednak wiedzieć, że nie musimy rozliczać się z PIT-u, jeśli środki trwałe zostały przekazane na potrzeby prywatne. Fakt ten wykorzystuje wielu przedsiębiorców, który decydują się na rozdanie pozostałych po likwidacji towarów np. rodzinie lub znajomym. Podatku związanego z remanentem likwidacyjnym przedsiębiorca nie musi płacić, również w sytuacji, gdy został on oddany w darowiźnie jeszcze przed zamknięciem firmy. Jest to spowodowane faktem, że w dniu likwidacji nie będzie on posiadał zgodnie z przepisami żadnego majątku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gdy przedsiębiorca dysponuje towarami, które mają np. krótki termin ważności, bardziej opłacalnym działaniem będzie ich wyprzedaż lub likwidacja. Wówczas zapłacenie niewielkiego podatku od przychodu z dokonanej sprzedaży będzie znacznie korzystniejsze niż PIT od wycenionego remanentu według cen zakupu.
Gdzie sprzedać towar po likwidacji sklepu?
Warto też zainteresować się tematem: gdzie sprzedać towar po likwidacji sklepu. Naturalnie każdemu w takiej sytuacji zależy, żeby załatwić sprawę szybko. A skoro tak, to organizowanie zwykłej wyprzedaży może nie wystarczyć, żeby pozbyć się całego zaopatrzenia. Szyldy z hasłem: “Wyprzedaż! Likwidacja sklepu!” mogą nie przyciągnąć wystarczającej liczby klientów. Gdzie zatem szukać wsparcia? Gdy w najlepsze trwa likwidacja sklepu, co z towarem zalegającym na półkach? Polecamy następujące rozwiązanie. Zaraz po przeprowadzeniu remanentu zgłoś się do firmy, która może odkupić od Ciebie stoki magazynowe. W całości, za jedną transakcją. Niektórzy unikają takiego rozwiązania w obawie, że będą musieli długo czekać na zapłatę i cały proces likwidacji sklepu przeciągnie się w czasie. Niesłusznie! Przykładowo w Odkupimy.com mamy taką zasadę, że za towar płacimy z góry, w gotówce. Zorganizujemy nawet transport, żeby zminimalizować niemal do zera zaangażowanie po stronie Twojej i Twoich pracowników. A cena? Możesz liczyć na uczciwą, fachową i niezobowiązującą wycenę, przeprowadzoną na podstawie przedstawionych danych z remanentu.
Dzięki temu możesz w pełni zająć się likwidacją sklepu; co zrobić z towarem, gdzie znaleźć na niego nabywców – to już będzie na naszej głowie. Chyba nie ma szybszego sposobu na to, jak sprzedać towar po likwidacji sklepu. A jaki asortyment można w ten sposób sprzedać? Dowolny. Nawet produkty spożywcze z krótką datą ważności. Nawet farby, kosmetyki czy inne artykuły wymagające odpowiednich warunków przechowywania. Nasze doświadczenie pozwala zająć się również takim asortymentem. W grę wchodzi także cały towar z ekspozycji. Można przeprowadzić prawdziwe czyszczenie magazynu. Często o różnych schowanych gdzieś produktach przedsiębiorca przypomina sobie dopiero przy takiej okazji jak likwidacja sklepu. Co z towarem ze zwrotów? Co jeśli brakuje fabrycznych opakowań? Uspokajamy – to wszystko nie stanowi przeszkody przy sprzedaży stoków magazynowych.
Wiesz już, jak pozbyć się towaru po likwidacji sklepu. Zastanawiasz się pewnie teraz – gdzie trafiają stocki? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju towaru. Posiadamy szeroką sieć dystrybucyjną, w kraju i za granicą. Częściowo obejmuje ona sklepy typu outlet – ale nie tylko. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam szybko ocenić, gdzie będzie popyt na dany towar – i tam go kierujemy.
Współpraca z Odkupimy.com to jeden z najszybszych sposobów na to, jak sprzedać towar po likwidacji sklepu. Najlepszym potwierdzeniem jest szerokie grono stałych, zadowolonych klientów, którzy trafiają do nas nie tylko przy okazji zamykania działalności. Pomagamy również szybko pozbyć się towarów posezonowych, końcówek kolekcji czy nieodebranych zamówień. Polecamy się przy każdej okazji, kiedy nie wiesz, co zrobić z towarem, który zalega na półkach i zajmuje cenne miejsce. Dzięki nam szybko odzyskasz gotówkę i miejsce na nowe inwestycje.
Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.