Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z określonymi konsekwencjami formalnymi, finansowymi i podatkowymi. Niestety samo zgłoszenie decyzji zamknięcia firmy do odpowiedniego urzędu nie oznacza jeszcze, że wszelkie problemy właściciela przestają istnieć. Niezbędne jest bowiem uregulowanie wszelkich zobowiązań, a także zagospodarowanie majątku firmy i wyprodukowanych przez nią towarów. Co z towarem po zamknięciu firmy?

Likwidacja firmy i sprzedaż towaru po zamknięciu działalności

Współczesny rynek jest bardzo kapryśny i wymagający. Z jednej strony stale zmieniają się potrzeby konsumentów oraz ich oczekiwania co do jakości i rodzaju asortymentu. Z drugiej – wciąż rosnąca konkurencja sprawia, że mniej przebojowi przedsiębiorcy stają na krawędzi opłacalności. W takiej sytuacji często nie ma sensu czekanie na upadłość i popadniecie w spiralę zadłużenia. Lepszym wyjściem jest likwidacja przedsiębiorstwa, która pozwoli uratować jeszcze nieco środków.

Firma to przecież nie tylko zamówienia od klientów lub ich brak. To również środki trwałe oraz towary wyprodukowane i zalegające w magazynach. Spieniężone w ostatniej chwili, pozwolą na rozliczenie się z zaległych faktur czy zobowiązań podatkowych i zainwestowanie w inne formy działalności. O ile pozbycie się środków trwałych takich jak samochody, maszyny czy budynki może być stosunkowo proste, o tyle sprzedaż towaru po zamknięciu działalności jest już trudniejsza. Z czego to wynika?

Co z towarem po zamknięciu działalności i dlaczego trudno go sprzedać?

Odpowiedź na pytanie tytułowe zapewne jest oczywista. Gdyby firma mogła łatwo znaleźć nabywców swoich produktów, z pewnością nie stałoby przed nią ryzyko bankructwa i likwidacja nie byłaby konieczna. Skoro stała się jedynym wyjściem, zazwyczaj oznacza to, że wytwarzane produkty są:

  • niskiej jakości,
  • niemodne i wyparte przez szereg nowszych modeli,
  • nieadekwatne do popytu,
  • mało atrakcyjne,
  • technologicznie przestarzałe,
  • zbyt drugie w stosunku do jakości,
  • z ukrytymi wadami.

Te i inne czynniki mogą sprawiać, że pomimo dysponowania sporą ilością towaru firma nie może go sprzedać i mnie osiąga zysków. W tej sytuacji zamknięcia przedsiębiorstwa nie musi jednak oznaczać, że setki czy tysiące produktów trafią do utylizacji lub na wysypisko śmieci. Pomimo niedoskonałości, mogą przynieść dodatkowy dochód byłemu właścicielowi przedsiębiorstwa, ułatwiając mu pokrycie zobowiązań czy nowy start.

Jak sprzedać towar po zamknięciu działalności?

Przedsiębiorca, który wyrejestrował firmę i zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, z pewnością nie spisze na straty towaru zalegającego w magazynach. Niestety z wymienionych wyżej powodów może się okazać, że dostępne dla niego środki i metody sprzedaży nie będą wystarczająco efektywne. Jest mało prawdopodobne, że znajdzie on klienta na ubrania, które wyszły z mody lub opakowania, które nie są ekologiczne i nie spełniają wymogów obecnego handlu.

Jak sprzedać towar po zamknięciu działalności, kiedy wszystkie metody zawiodą? Rozwiązanie zapewnia firma Odkupimy.com. Naszą specjalnością jest skupowanie od przedsiębiorców towarów, które z różnych względów nie znajdują nabywców. Odkupujemy nie tylko towar po likwidacji przedsiębiorstwa, ale również wyroby niższej jakości czy te, których termin przydatności do spożycia upływa lada moment. Działając w branży handlu hurtowego, poznaliśmy mechanizmy, jakie nim rządzą oraz chłonne rynki zbytu, na których sprzedajemy nawet bardzo trudny asortyment.

Likwidacja przedsiębiorstwa nie musi wiązać się za wysokimi stratami finansowymi. Nawet jeśli sprzedaż swój towar w okresie do 6 lat po zamknięciu zakładu i zapłacisz należy podatek, korzyści, jakie przyniesie taka transakcja, pomogą Ci rozwiązać niektóre problemy. Nie wiesz, co zrobić z towarem po zamknięciu firmy? Odkupimy.com to najlepsze wyjście z trudnej sytuacji. Dowiedz się również, jak wygląda licytacja komornicza.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.