Towar powystawowy to kontrowersyjny temat. Dla jednych klientów jest on nieakceptowalny, natomiast dla drugich, stanowi alternatywę pozwalającą na znalezienie dodatkowego źródła oszczędności.

Jak naprawdę wygląda stan sprzętu, który spędził pewien czas na sklepowej ekspozycji? Czy w dalszym ciągu jest on pełnowartościowy i warto go kupić? Na co zwrócić uwagę i na jak duży rabat możemy liczyć? Sprawdź i dowiedz się wszystkich istotnych informacji, nim postanowisz kupić towar poekspozycyjny w super niskiej cenie.

Markowy towar powystawowy – czy warto?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć. Towar powystawowy – co to znaczy? Jest to nic innego jak ogólne określenie egzemplarzy towaru, np. sprzętu RTV lub AGD, które zostały rozpakowane i wyeksponowane w sklepie. Wszystko po to, aby klienci mogli obejrzeć na żywo, dotknąć, a w niektórych przypadkach również przetestować różne funkcje, zanim zdecydują się na zakup. W pewnym momencie, np. wraz z pojawieniem się nowszej generacji sprzętu, egzemplarze powystawowe wystawiane są na sprzedaż, wraz z odpowiednią adnotacją dotyczącą ich pochodzenia oraz opisem ewentualnych uszkodzeń. Trzeba się też liczyć z tym, że ich opakowania nie będą fabrycznie zabezpieczone – albo nawet trafią do nas w opakowaniu zastępczym. No dobrze, ale dlaczego w ogóle ktoś chciałby nabyć rzeczy powystawowe? Czy warto poświęcać im uwagę?

Załóżmy hipotetycznie, że chcesz kupić telewizor i Twój budżet wynosi 2000 złotych. Jest to realna kwota, za którą można kupić średniej klasy markowy model 50-calowy. Jeśli będziemy rozglądać się za promocjami wynikającymi z faktu, że sprzęt jest powystawowy, szybko trafimy na odbiorniki 60-calowe w tej samej granicy cenowej.

Czy warto skorzystać z oferty? To zależy od tego, jak długo telewizor znajdował się na ekspozycji, jak duże ślady posiada i czy był on włączony. Uruchomione telewizory na ekspozycjach pracują codziennie po 12-15 godzin, co daje nam ok. 312 roboczo rodzin w miesiącu. Jeśli regularnie oglądasz telewizję przez 3 godziny dziennie, ten sam przebieg osiągniesz dopiero po 3,5 miesiąca eksploatacji!

Można zatem przyjąć, że jeśli towar jest powystawowy, lecz nie był on uruchamiany, warto rozważyć ewentualny zakup. Należy jednak podejść do tematu zakupu z odpowiedzialnością, ponieważ trzeba zaznaczyć, że był on dotykany przez klientów, którzy nie zawsze obchodzili się z nim ostrożnie i delikatnie. Duże obniżki cenowe mogą dawać do myślenia, ponieważ jeśli dany sprzęt sprzedawany jest za ułamek ceny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie eksploatacji mogą występować problemy. Najczęściej są to jednak jedynie zmiany wizualne w postaci zarysowań lub startego lakieru.

Odpowiedź zatem brzmi: to zależy. Jeżeli masz pewność, że sprzedawca jest uczciwy i w razie problemów jego wsparcie będzie proklienckie, warto sięgnąć po rzeczy powystawowe.

Rzeczy powystawowe czy warto

Bo choć przytoczony wyżej zakup przykładowego telewizora może być obarczony pewnym ryzykiem, o tyle rozsądnym i korzystnym dla portfela pomysłem będzie inny sprzęt powystawowy. Czy warto sięgnąć po rozpakowane urządzenia AGD? Jak najbardziej! Lodówki, kuchenki czy pralki nie były przecież ani razu uruchamiane w sklepie. Klienci tylko je oglądali, dotykali i otwierali drzwiczki. Mogą zatem nosić jedynie związane z tymi czynnościami ślady zużycia. Jednak, jak przystało na sprzęt typowo użytkowy, w domowych warunkach prędzej czy później i tak zacznie nosić ślady codziennej eksploatacji. Dlaczego zatem nie oszczędzić kilkaset złotych i przymknąć oko na takie mankamenty, niemające wpływu na trwałość ani funkcjonalność urządzeń?

Oceniając sprzęt powystawowy, czy warto go kupić czy też nie, dobrze jest dopytać o warunki gwarancji. Generalnie powinna normalnie obowiązywać, ale lepiej się zawczasu upewnić. Za to na pewno nie będzie można reklamować sprzętu ze względu na rysy czy inne mankamenty, o których informował sprzedawca, bo to właśnie za sprawą ich występowania możemy nabyć towar po okazyjnej cenie.

Gdzie szukać okazji?

Znasz już odpowiedź na pytania jak, kiedy i czy warto kupować towar powystawowy? Czas najwyższy przejść do kwestii związanej z miejscem, w którym dany asortyment znajdziemy. Zastanówmy się, gdzie kupić towar powystawowy, by nie paść ofiarą oszustów lub naciągaczy.

Najwięcej dostępnych ofert jest w sieci. Czy to jednak bezpieczne? Wiele osób może mieć obiekcje co do zakupu sprzętu powystawowego, którego nie jest w stanie dotknąć i dokładnie obejrzeć przed zakupem. Wybierając jednak renomowanych sprzedawców, którzy dbają nie tylko o swój dochód, ale również o satysfakcję klientów, nie powinniśmy raczej mieć większych obaw. Dbają oni o dostarczenie rzetelnych zdjęć i informacje na temat stanu produktu.

Rzeczy powystawowe – czy warto w nie inwestować?

Łowcy okazji powinni udać się także do sklepów stacjonarnych, gdzie ekspozycja jest podstawowym narzędziem marketingowo-reklamowym. Oczywiście nie przy każdym produkcie będę widnieć informacja o rabacie z tytułu niepełnej wartości sprzętu, dlatego warto zapytać sprzedawcy, czy ma on możliwość obniżki ceny. Mogą oni jednak odmówić sprzedaży danego modelu, ponieważ mając nadwyżkę konkretnych urządzeń na magazynie, będą oni chcieli w pierwszej kolejności sprzedać pełnowartościowy asortyment. Niemniej jednak warto zapytać, jaki sprzęt może zostać sprzedany jako powystawowy i ile będzie wynosił rabat.

Ostatnią alternatywą są zewnętrzne firmy prowadzące tzw. outlet. Skupują oni hurtowo wyposażenie powystawowe lub niepełnowartościowe od sieci sklepów, hurtowni, producentów i magazynów. Następnie sprzedają produkty po dużo niższych cenach.

W takich miejscach będziemy mieć możliwość przekonania się na własne oczy, zanim kupimy rzeczy powystawowe, czy warto w nie inwestować. Ale jeszcze większą zaletą będzie duży wybór. Bo jeśli np. outlet skupuje towar od dużych sieci handlowych, które posiadają wiele oddziałów, to prawdopodobnie trafi do niego po jednym egzemplarzu danego modelu z każdego spośród oddziałów. Zapewne będą one w różnym stanie. Jedne będą wyglądały na bardziej zużyte, inne będą niemal jak nowe. Najważniejsze jednak, że to do Ciebie będzie należała decyzja, kiedy już obejrzysz sprzęt powystawowy, czy warto dopłacić za lepszy egzemplarz, czy lepiej więcej oszczędzić, zabierając do domu bardziej porysowaną sztukę. Outlety dają z resztą możliwość porównania nie tylko kilku egzemplarzy danego sprzętu, ale również różnych modeli np. telewizorów czy pralek. Zupełnie jak w normalnym sklepie, tylko z niższymi cenami i ewentualnymi, wspomnianymi wyżej mankamentami.
Poznałeś już różne aspekty zagadnienia kryjącego się pod nazwą towar powystawowy – co to znaczy, jakie ma plusy, ale też na jakie minusy warto się przygotować i na co trzeba uważać decydując się na taki zakup. Wyposażony w tę wiedzę będziesz mógł z pełną świadomością zadecydować, oglądając rzeczy powystawowe, czy warto dać się skusić niższą ceną, czy lepiej dopłacić za fabrycznie zapakowany, nieużywany i nie oglądany przez nikogo egzemplarz.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.