Jednym ze sposobów na inwestycję lub po prostu zakup produktów po niższych cenach jest kupno towaru z ekspozycji. Za towar, który był używany na wystawach sklepów, z reguł trzeba zapłacić mniej. Czy warto inwestować w takie produkty? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy zakupie takiego towaru, aby rzeczywiście była to opłacalna transakcja?

Zalety kupna towaru z ekspozycji

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, szczególnie w branży AGD i RTV. W sklepach z tego typu sprzętem znajdziemy pralki, zmywarki, lodówki i inne urządzenia, które jedynie stoją na wystawie i nie są używane technicznie. Mogą one jednak posiadać rysy lub niewielkie uszkodzenia zewnętrzne, wynikające z „oglądania” produktów. Często są pozbawione folii ochronnej lub nie mają oryginalnych pudełek. Te aspekty mogą wpłynąć na jego wygląd, jednak nie wpływają one na wydajność produktu i jego faktycznego zastosowania.

 

Innym przypadkiem towarów z ekspozycji są na przykład telewizory, które są włączone podczas ekspozycji, czy telefony komórkowe, które są stale podłączone do prądu, co może wpłynąć negatywnie na żywotność baterii. Jakie są zatem zalety takich produktów? Przede wszystkim ich atrakcyjna cena. Taki towar może być sporo przeceniony, a jego funkcjonalność będzie w pełni sprawna i niemal identyczna z oryginalnymi produktami.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Decydując się na kupno towaru z ekspozycji, warto mieć na uwadze kilka aspektów, aby ta inwestycja przyniosła pożądane korzyści. Przede wszystkim należy upewnić się, czy sprzęt działa bez zarzutów. Dokładnie sprawdzić jego zewnętrzny wygląd i rysy oraz uszkodzenia. Spójrz jednak głębiej! Sprawdź, czy gniazda elektryczne są w pełni sprawne, czy ekran telewizora jest zaciemniony ze względu na ustawienia, czy długą eksploatację. Bądź szczegółowy i drobiazgowy w analizie stanu sprzętu. Zwróć uwagę także na opakowanie. Jeśli jest bardzo zniszczone, oznacza to, że wiele razy mogło być przenoszone. To zwiększa możliwość uszkodzeń samego urządzenia, a dodatkowo nie mamy pewności, czy było wystawiane w jednym sklepie, czy w kilku.

 

Warto także zapytać się, przez jak długi okres było wystawiane. Sprawdzając te aspekty, będziemy mogli oszacować, czy cena towaru z ekspozycji, jest rzeczywiście adekwatna do stanu urządzenia. Upewnij się, że nie brakuje żadnego elementu produktu, na przykład kabli, pilota, czy instrukcji obsługi – wszystkich akcesoriów, które powinny się znaleźć w oryginalnym opakowaniu. Warto także dopytać się o warunki gwarancji. No i najważniejsze – negocjuj rabat!

 

Podchodź racjonalnie i analizuj każdy aspekt „na chłodno”

Kupno towaru z ekspozycji ma swoje zalety i wady. Warto jednak chłodno podchodzić do tematu i przeanalizować wszystkie za i przeciw przed decyzją zakupu. Czasami towary posezonowe, które stały na ekspozycji jedynie przez kilka tygodni, mogą być niezłym kąskiem. Jednak zdecydowanie, należy wystrzegać się towarów, które były na wystawie przez kilka lat. Dlatego zdecydowanie nie zalecamy kierować się jedynie atrakcyjną ceną lub negować produkt z wystawy z góry zakładając, że posiada on wady. Warto przeanalizować wszystkie aspekty kupna towaru z ekspozycji. Każdy przypadek może być inny i niekiedy możemy trafić na okazję, która będzie bardzo korzystna, jednak warto podchodzić z zimną krwią do tego typu inwestycji. Czasami lepiej zrezygnować z najnowszego modelu, aniżeli nabyć urządzenie z najnowszymi funkcjami, które nie jest w pełni sprawne. Sprawdź gdzie kupić towar powystawowy oraz gdzie szukać korzystnych okazji.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.