Tej zimy zainteresowanie butami snowboardowymi było zdecydowanie mniejsze, niż przewidywałeś. Lato się skończyło, a półki w Twoim magazynie uginają się pod dmuchanymi jednorożcami? W rzeczywistości jest już po sezonie, jednak Twój magazyn wygląda tak, jak gdyby się do niego dopiero przygotowywał. Ten problem dotyczy wielu sprzedawców. Towar posezonowy to hasło, które wywołuje u nich szybsze bicie serca. Nie panikujemy, a działamy…Co zrobić z towarem posezonowym?

Mniej za więcej, czyli opłacalność sprzedaży w wielosztukach

To już sprawdzony i skuteczny patent, który wymaga jednak dobrej reklamy, aby przekonać klientów do zakupu towaru posezonowego w momencie, kiedy nie jest on im aktualnie potrzebny. Raczej dmuchany jednorożec nie przyda się podczas pobytu na feriach zimowych w górach, a butów snowboardowych nikt nie zabiera ze sobą na tropikalną wyspę latem. Wielosztuki to jednak oszczędność, a to z kolei jest bardzo silnym argumentem dla klientów. Możesz więc zaproponować zakup kilku tych samych produktów za niższą cenę, np. 3 za 2 lub też zestawów, w których jeden z elementów będzie za darmo lub za połowę ceny. Towary posezonowe, zalegające na półkach, zajmują miejsce, które mogłyby zająć inne, na które jest aktualnie popyt. Co więcej, nie zarabiają na siebie. Sprzedaż ich za niższą cenę, z pewnością pomoże w przywróceniu płynności finansowej.

Może jako dodatek do zakupu

Są takie towary posezonowe, które mogą posłużyć Ci jako dodatki do zamówienia. Klienci lubią dostawać coś więcej, niż zamawiają i oczekują, szczególnie jeżeli nie muszą za to płacić. Oczywiście powinny być to produkty o stosunkowo niewielkiej wartości, która nie przekracza wartości zamówienia. Przykładem niech będą skarpety narciarskie w sklepie sportowym, przyprawy do grilla w sklepie spożywczym i balsam przeciwsłoneczny w drogerii. Wcześniej jednak przeanalizuj swoją sytuację finansową. Gratisowe towary sezonowe nie będą dla Ciebie źródłem dochodu, więc musisz być pewien, że Twoja firma może sobie pozwolić na takie „czyszczenie magazynów”. Nie oznacza to jednak, iż nie zyskujesz nic więcej, oprócz wolnego miejsca w magazynie. Tego typu kampanie zwiększają zadowolenie i satysfakcję klienta, który częściej wraca do Ciebie, a także poleca Cię znajomym.

Towary posezonowe sprzedaj do skupu stoków magazynowych

Trzecim rozwiązaniem, które pomoże Ci pozbyć się towaru posezonowego, jest ich sprzedaż do skupów stoków magazynowych. To firmy zajmujące się zakupem, a następnie sprzedażą towarów zalegających na półkach w magazynach. Dzięki temu, rozwiążesz szybko kilka swoich problemów. Zyskasz więcej wolnego miejsca w magazynie, wcześniejsze ograniczenia wyraźnie hamowały rozwój Twojej firmy. Pozbędziesz się towarów posezonowych, których sprzedaż w obecnym momencie jest niemożliwa lub szansa na nią jest bardzo niska. Dodatkowo, odzyskasz płynność finansową i zainwestowane wcześniej pieniądze. Możesz je przeznaczyć na zakup innych towarów lub też zmiany w firmie, to już zależy od Ciebie. W skupach najczęściej przyjmują odzież i obuwie, zabawki, artykuły biurowe i dziecięce, akcesoria do domów, ale również produkty spożywcze, czasami meble i elektronikę. Skupy stoków magazynowych są najszybszym sposobem na pozbycie się zalegających towarów, znacznie szybszym, niż kampanie promocyjne, polegające na sprzedaży w wielosztukach i dołączaniu do zamówienia gratisów.

Jeżeli Twoja branża charakteryzuje się sezonowością, już wcześniej powinieneś się zastanowić, jak sobie z nią radzić i co robić z towarem, który się nie sprzedał w całości, kiedy był na niego popyt. Dzięki temu unikniesz problemu, a na pewno zminimalizujesz jego wielkość.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.