Towar wolnorotujący to taki, który charakteryzuje się małą sprzedażą w stosunku do innych, jakie oferuje firma. Podaż wyraźnie przewyższa popyt, co skutkuje zaleganiem towaru na magazynowych półkach. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, które nierzadko występują jednocześnie, potęgując problem. Może być to m.in. niewłaściwe oszacowanie zapotrzebowania, nieudana kampania promocyjna, która nie przyniosła pożądanego efektu lub też gwałtowne zmiany trendów na rynku. Jakie są sposoby na ograniczenie towarów wolnorotujących?

Zbieraj i analizuj dane na temat towarów wolnorotujących

Chcąc unikać w przyszłości dużych ilości towarów wolnorotujących, jak też bardzo szybko wychwytywać je spośród wszystkich innych, warto wdrożyć odpowiedni system, który będzie odpowiadał za zbieranie danych i tworzenie statystyk, dotyczących każdego z produktów. Niektóre posiadają ciekawą opcję klasyfikacji towarów do wolnorotujących na podstawie tego, jak długo zalegają w magazynie. Wymaga to określenia czasu, który powinien upłynąć, aby produkt można było nazwać wolnorotującym. Czasami jednak jest tak, że zapasy są firmie potrzebne, pomimo iż system uznał już, że należałoby je zredukować. Dlatego też zawsze należy z nim współpracować i weryfikować dane, a nie całkowicie na nich polegać. Towar wolnorotujący musi mieć też dokładnie sprecyzowaną ilość, która może pozostać na magazynie, bo jest potrzebna sprzedawcy, jak też taką, która oznacza już konieczność pozbycia się nadwyżki magazynowej.

Reaguj na niepokojące sygnały

Niektóre firmy robią zapasy, inne na bieżąco uzupełniają półki magazynowe. Zależy to zarówno od strategii biznesu, jak i od rynku i branży. Mniejsze firmy mogą sobie pozwolić na produkcję czy też uzupełnianie półek na zamówienie. W większych istnieje konieczność robienia nadwyżek. W następstwie otrzymujemy towary wolnorotujące, które mogą być początkowo niezauważalne. Dlatego też tak ważne jest to, aby kontrolować stan magazynów i zamówień, a także aktualnej dostępności materiałów i produktów. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie zamówić kolejne towary i materiały oraz zmniejszyć ilość towarów wolnorotujących, kiedy jeszcze nie będzie ich zdecydowanie za dużo.

Towar wolnorotujący, a stoki magazynowe

To jeden z łatwiejszych i skuteczniejszych sposobów na pozbycie się zalegających na magazynie towarów. Zajmują niepotrzebnie miejsce, które mógłbyś przeznaczyć na nowe produkty, na które jest obecnie zdecydowanie większe zapotrzebowanie. Towary wolnorotujące są chętnie przyjmowane do stoków magazynowych, co wynika z ich bardzo rozbudowanej sieci kontaktów. Są w stanie sprzedać odkupiony od Ciebie towar w krótkim czasie. Towarów wolnorotujących powinniśmy pozbywać się możliwie jak najszybciej, ponieważ są tzw. „zamrożonym budżetem firmy”. To jedna z przyczyn utraty płynności finansowej, którą można odzyskać pozbywając się źródła problemu.

Stoki magazynowe przyjmują różne rodzaje towarów, wszystko jednak jest uzależnione od konkretnego przedsiębiorstwa. Najczęściej są to jednak stocki odzieżowe i obuwie, stoki magazynowe zabawki i artykuły dla dzieci, kosmetyki, akcesoria i artykuły biurowe, kosmetyki, chemia gospodarcza i artykuły spożywcze. Dobrym sposobem na pozbywanie się towarów wolnorotujących jest nawiązanie stałej współpracy z taką firmą. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć zapasów magazynowych, nie mamy wpływu na wszystkie mechanizmy oddziałujące na skuteczność sprzedaży każdej grupy produktów. Jeżeli będziemy mieć świadomość, że jest ktoś, kto może je od nas przejąć, łatwiej, bezpieczniej oraz bardziej świadomie będziemy zarządzać biznesem.

Towar wolnorotujący, przynajmniej jeden, pojawia się w większości firm. Ważne, aby mieć kontrolę nad zapasami oraz szybko podejmować działania, mające na celu ich redukcję.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami