Odzież to rodzaj towaru, który szybko ewoluuje i z każdym sezonem staje się mniej atrakcyjny dla klientów. Moda na ubrania zmienia się praktycznie co sezon. Nowa kolekcja wypycha stare modele, które są w efekcie znacznie mniej atrakcyjne dla klientów i tworzą  nadwyżki magazynowe odzieży. Jak rozwiązać taki problem, gdy ubrania nie sprzedały się zgodnie z przewidywaniami?

Spis treści:

Jak powstają nadwyżki magazynowe odzieży?

Każdy sprzedawca, zaopatrzając swój sklep w towar, liczy na jego szybką sprzedaż z zyskiem. Niestety nie zawsze jest to takie proste, a branża odzieżowa potrafi wręcz okazać się wyjątkowo niewdzięczną pod tym kątem. Niekiedy wystarczy choćby nagła zmiana pogody, nietypowe dla danego sezonu ochłodzenie lub ocieplenie, które zgra się z debiutem nowej kolekcji w sklepie. I od razu część konsumentów ominie nowe produkty. Co z tego, że na zapleczu tworzą się nadwyżki magazynowe, odzież kupowana jest często “na już”. Ma zaspokoić aktualne potrzeby klienta, często również zaskoczonego zmianą pogody. Będzie on chciał założyć nowy ciuch zaraz po zakupie. Oczywiście takie niespodzianki nie zawsze oznaczają sprzedażową klapę, ale cykl życia kolekcji ubrań jest na tyle krótki, że może zabraknąć czasu, żeby nadrobić te straty z pierwszych dni lub tygodni, zanim trzeba będzie zwolnić wieszaki pod kolejne nowości. Niemniej sprzedawca nie powinien doszukiwać się swojej winy w niepowodzeniu, które wygenerowało stocki odzieżowe. 

Oczywiście pogoda, choć ważna, to nie jest najważniejszym czynnikiem przesądzającym o sukcesie lub porażce kolekcji. Jeszcze większą rolę odgrywają gusta klientów. Projektanci ubrań muszą nieustannie eksperymentować, aby wpisać się w aktualne trendy i przyciągnąć klientów. Nowe fasony, wzory, kolory, materiały… Wachlarz możliwości jest niemal nieograniczony. Łatwo jednak popełnić błąd i nie trafić w gusta klientów. Ubrania zalegające na wieszakach, nawet po obniżce cen, są najlepszym dowodem na to, że coś poszło nie tak. Na szczęście nawet na takie nadwyżki magazynowe odzieży można znaleźć sposób.

Niekiedy przytrafiają się też zupełnie nietypowe sytuacje, a pamiątką po nich są nadwyżki magazynowe. Hurtownia odzieży, a jeszcze częściej sam producent, może bowiem borykać się z problemem w postaci towaru, który został zamówiony, ale zleceniodawca nigdy go nie odebrał. Zazwyczaj również za niego nie zapłacił, albo wpłacił tylko zaliczkę. Jak sprzedawca lub producent może poradzić sobie z takim problemem? Jak upłynnić stocki odzieżowe i odzyskać chociaż część zainwestowanych pieniędzy? Przejdźmy teraz do omówienia możliwych rozwiązań.

Sposób na zalegające nadwyżki magazynowe odzieżowy

Jako iż ubrania zaliczają się do towarów sezonowych, to de facto sprzedawcy i hurtownicy co kilka miesięcy stają przed wyborem – co robić z niesprzedanym towarem? Małe są przecież szanse na sprzedanie letniej sukienki w styczniu albo butów zimowych w środku wakacji. A zatem czy lepiej przechować taki asortyment w magazynie do kolejnej zimy bądź lata, czy też może od razu sprzedać całe nadwyżki magazynowe? Hurtownia odzieży, która dysponuje odpowiednią przestrzenią może rozważać obie ewentualności. Gorzej, jeśli miejsca jest jak na lekarstwo albo przedsiębiorca potrzebuje na już odpowiedniego zastrzyku gotówki.

Skorzystanie z usług firm zajmujących się handlem stockami odzieżowymi to jeden ze sposobów pozbycia się asortymentu, na który popyt nie jest zbyt duży. Towar, który pozostał na półkach i zajmuje miejsce dla nowej kolekcji, może zostać odsprzedany do tzw. outletów odzieży. W takich miejscach produkty są sprzedawane z dużymi obniżkami, co ma zachęcić klientów do zakupu produktów, nawet jeśli nie są one adekwatne do obecnych trendów lub są z poprzednich kolekcji.

Niekiedy towar w outletach może być nieco uszkodzony lub zabrudzony, jednak w większości są to pełnowartościowe ubrania bez defektów i wad, a do tego charakteryzuje się znacznie bardziej atrakcyjną ceną. Obecnie nadwyżki magazynowe odzieży są skupowane przez outlety prowadzące sprzedaż stacjonarną, ale coraz bardziej stają się popularne outlety z odzieżą online. Warto również wiedzieć, że kiedy sprzedajesz stocki magazynowe, odzież zostanie przyjęta przez nabywcę nawet wówczas, gdy będzie pozbawiona metek lub oryginalnego opakowania. Urwany guzik także nie stanowi problemu. Klienci outletów są przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy i godzą się na te drobne niedogodności w zamian za atrakcyjną cenę. Co jeszcze można upłynnić sprzedając stocki magazynowe? Odzież ze zwrotów. I to zarówno egzemplarze oddane, bo klient nie trafił z rozmiarem, jak i te posiadające wady. Wszystko oczywiście warto odpowiednio udokumentować, zgodnie z wytycznymi strony kupującej.

Sprzedaż na własną rękę czy stocki odzieżowe?

Sprzedaż zalegającego towaru to jedno rozwiązanie. Alternatywą jest sprzedaż produktów w promocyjnych cenach w ramach własnej działalności. Zastosowanie odpowiedniej strategii promocyjnej może okazać się skutecznym sposobem na sprzedanie towaru we własnym zakresie. Istnieje wiele narzędzi marketingu promocyjnego, który możemy zastosować. Obniżki cen, zestawy w pakietach “3 w cenie 2”, sprzedaż krzyżowa – to tylko przykładowe rozwiązania, które mogą być skuteczne w tym przypadku.

Jednak, aby sprzedać nadwyżki magazynowe odzieży w zakresie działalności firmy, musimy poświęcić na to czas oraz oddelegować zespół, który będzie odpowiedzialny za takie przedsięwzięcie. Będzie to bowiem wymagało zaplanowania i wdrożenia odpowiedniej strategii, czy opracowania komunikacji marketingowej, skierowanej na wyprzedaż. To wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami pracy. Ponadto przepełniony magazyn nie pozwala nam na przyjmowanie dostaw nowych, bardziej rentownych kolekcji.

Pewną alternatywą na pozbycie się nadwyżek magazynowych odzieży może być przekazanie jej w celach charytatywnych. Będzie to oczywiście dotyczyło tylko niektórych rodzajów ubrań, warto natomiast pamiętać, że taką formę darowizny będzie można odliczyć od podatku. Wcześniej jednak dobrze by było nawiązać kontakt z daną organizację charytatywną, żeby upewnić się, czy rzeczywiście tego rodzaju asortyment jest im potrzebny. Przy okazji można będzie wyjaśnić kwestie formalne oraz zadbać o poświadczenia, niezbędne przy późniejszym rozliczeniu z fiskusem.

Zalety sprzedaży nadwyżek odzieży firmom zewnętrznym

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jednak w wielu przypadkach towary posezonowe warto oddać w ręce firm zewnętrznych. Przede wszystkim dlatego, że jedynym aspektem, którym osobiście będziemy musieli dogadać, są szczegóły transakcji oraz kwestie transportu. Firmy trudzące się prowadzeniem stocków odzieżowych posiadają bogatą i dobrze rozbudowaną sieć kontaktów oraz firm, z którymi współpracują. Dzięki temu towar szybko zostaje upłynniony finansowo, a pozyskane środki można będzie zainwestować w inne działania firmy.

Jeśli to rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie i szukasz firmy, która zajmuje się skupem nadwyżek magazynowych odzieży, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci rozwiązać problem zalegających stocków z ubraniami!

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.