Odzież to rodzaj towaru, który szybko ewoluuje i z każdym sezonem staje się mniej atrakcyjny dla klientów. Moda na ubrania zmienia się praktycznie co sezon. Nowa kolekcja wypycha stare modele, które są w efekcie znacznie mniej atrakcyjne dla klientów i tworzą  nadwyżki magazynowe odzieży. Jak rozwiązać taki problem, gdy ubrania nie sprzedały się zgodnie z przewidywaniami?

Sposób na zalegające nadwyżki magazynowe odzieżowy

Skorzystanie z usług firm zajmujących się handlem stockami odzieżowymi to jeden ze sposobów pozbycia się asortymentu, na który popyt nie jest zbyt duży. Towar, który pozostał na półkach i zajmuje miejsce dla nowej kolekcji, może zostać odsprzedany do tzw. outletów odzieży. W takich miejscach produkty są sprzedawane z dużymi obniżkami, co ma zachęcić klientów do zakupu produktów, nawet jeśli nie są one adekwatne do obecnych trendów lub są z poprzednich kolekcji.

Niekiedy towar w outletach może być nieco uszkodzony lub zabrudzony, jednak w większości są to pełnowartościowe ubrania bez defektów i wad, a do tego charakteryzuje się znacznie bardziej atrakcyjną ceną. Obecnie nadwyżki magazynowe odzieży są skupowane przez outlety prowadzące sprzedaż stacjonarną, ale coraz bardziej stają się popularne outlety z odzieżą online.

Sprzedaż na własną rękę czy stocki odzieżowe?

Sprzedaż zalegającego towaru to jedno rozwiązanie. Alternatywą jest sprzedaż produktów w promocyjnych cenach w ramach własnej działalności. Zastosowanie odpowiedniej strategii promocyjnej może okazać się skutecznym sposobem na sprzedanie towaru we własnym zakresie. Istnieje wiele narzędzi marketingu promocyjnego, który możemy zastosować. Obniżki cen, zestawy w pakietach “3 w cenie 2”, sprzedaż krzyżowa – to tylko przykładowe rozwiązania, które mogą być skuteczne w tym przypadku.

Jednak, aby sprzedać nadwyżki magazynowe odzieży w zakresie działalności firmy, musimy poświęcić na to czas oraz oddelegować zespół, który będzie odpowiedzialny za takie przedsięwzięcie. Będzie to bowiem wymagało zaplanowania i wdrożenia odpowiedniej strategii, czy opracowania komunikacji marketingowej, skierowanej na wyprzedaż. To wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami pracy. Ponadto przepełniony magazyn nie pozwala nam na przyjmowanie dostaw nowych, bardziej rentownych kolekcji.

Pewną alternatywą na pozbycie się nadwyżek magazynowych odzieży może być przekazanie jej w celach charytatywnych. Będzie to oczywiście dotyczyło tylko niektórych rodzajów ubrań, warto natomiast pamiętać, że taką formę darowizny będzie można odliczyć od podatku. Wcześniej jednak dobrze by było nawiązać kontakt z daną organizację charytatywną, żeby upewnić się, czy rzeczywiście tego rodzaju asortyment jest im potrzebny. Przy okazji można będzie wyjaśnić kwestie formalne oraz zadbać o poświadczenia, niezbędne przy późniejszym rozliczeniu z fiskusem.

Zalety sprzedaży nadwyżek odzieży firmom zewnętrznym

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jednak w wielu przypadkach towary posezonowe warto oddać w ręce firm zewnętrznych. Przede wszystkim dlatego, że jedynym aspektem, którym osobiście będziemy musieli dogadać, są szczegóły transakcji oraz kwestie transportu. Firmy trudzące się prowadzeniem stocków odzieżowych posiadają bogatą i dobrze rozbudowaną sieć kontaktów oraz firm, z którymi współpracują. Dzięki temu towar szybko zostaje upłynniony finansowo, a pozyskane środki można będzie zainwestować w inne działania firmy.

Jeśli to rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie i szukasz firmy, która zajmuje się skupem nadwyżek magazynowych odzieży, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci rozwiązać problem zalegających stocków z ubraniami!

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.