Nadwyżki towarów zalegające w magazynach stanowią problem wielu producentów i sklepów. Nie tylko oznaczają zamrożenie gotówki i stały spadek potencjalnego zysku. Zajmują też przestrzeń magazynową, narażając właściciela na koszty związane z jej utrzymaniem i obsługą. Taki problematyczny towar może odkupić hurtownia stoków magazynowych. Jak działają takie firmy i co oferują?

Popyt, podaż i problematyczne nadwyżki

Produkcja i sprzedaż towarów wiążą się z koniecznością dostosowania wielkości podaży do popytu.  Niestety rynek jest dynamiczny i wyroby, które jeszcze miesiąc temu cieszyły się popularnością, obecnie mogą zalegać w magazynie bez szans na sprzedaż. W niektórych branżach wyznacznikiem czasu popularności kolekcji jest sezonowość. Przykładem jest odzież, na którą popyt regulują pory roku. Tylko nieliczni kupują kostiumy kąpielowe zimą czy futra i puchowe kurtki latem.

Zalegające w magazynach towary posezonowe, które wychodzą z mody, wyparte przez nowsze modele czy technologie, stanowią poważny problem firm i sklepów. Nie tylko zajmują przestrzeń składowania, uniemożliwiając gromadzenie nowych produktów. Wraz z upływem czasu wartość takich towarów spada na skutek niszczenia pod wpływem czynników środowiskowych czy niewłaściwego składowania. Najbardziej na takie straty jest narażona branża spożywcza, ale termin ważności tracą też środki chemiczne, kosmetyki i wiele innych artykułów.

Masz stoki magazynowe? Hurtownia je odkupi

Od niedawna w polskim biznesie pojawiła się nowa grupa firm, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów związanych z zalegającym towarem. Czym zajmuje się taka hurtownia? Stoki magazynowe w większości przypadków są pełnowartościowym asortymentem. Spadek ich atrakcyjności dla konsumentów wynika z cech takich jak:

  • sezonowość asortymentu,
  • moda,
  • zwroty od konsumentów,
  • powystawowość,
  • wyparcie przez nowsze modele,
  • ograniczenie popytu przez wygaśnięcie potrzeb.

Przykład asortymentu, którego popularność jest uwarunkowana przez ostatnią cechę, stanowią popularne obecnie maseczki. Ogromny popyt na takie produkty wynika z rozprzestrzeniającej się pandemii. Po jej wygaśnięciu miliony maseczek mogą zalegać w hurtowniach z niewielką szansą na sprzedaż. Właśnie w takich sytuacjach pomocą służy hurtownia stoków magazynowych.

Jak działają hurtownie skupujące stoki magazynowe?

Wymienione wcześniej czynniki, które wpływają na spadek sprzedaży i powodują zaleganie towarów w magazynach, zazwyczaj nie warunkują też spadku jakości asortymentu. Jest on rzadziej wybierany i mniej poszukiwany, ale nadal funkcjonuje poprawnie, nadaje się do konsumpcji oraz wygląda estetycznie. Przykładowa stokowa pralka ma może mniej programów czy niezbyt nowoczesny design, ale nadal pierze bez problemów. Termin przydatności do spożycia masła czy jogurtu zbliża się do końca, ale to nie oznacza, że nadal nie można ich zjeść.

Jak są wykorzystywane stoki magazynowe? Hurtownia, która specjalizuje się z ich skupie, rozwija własne, sprawdzone kanały dystrybucji, dzięki którym konkretne produkty trafiają do konsumentów. Masło oferowane w cenie o kilkanaście procent niższej może znaleźć wielu nabywców, dla których ważne jest oszczędzanie. Tańsza pralka, chociaż już niemodna, z pewnością wiele lat będzie służyć osobom o niższych dochodach lub tym, które chcą posługiwać się takim sprzętem na działce.

Odpowiadając więc na tytułowe pytanie: hurtownia stoków magazynowych odkupuje od producenta czy sklepu zalegające towary po niższej cenie. Odbiera je własnym transportem oraz dystrybuuje własnymi drogami, sprzedając je taniej. W efekcie zyski osiąga zarówno, ona jak i sprzedający, który pozbywa się zbędnego balastu. To doskonały sposób na współpracę przynoszącą obopólne korzyści. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.