Firmy w celu poprawy porządku i organizacji w swoich magazynach, zazwyczaj decydują się na zmiany w ich aranżacji i infrastrukturze. Dotyczy to m.in. stworzenia dodatkowych miejsc na produkty i palety lub po prostu zmianę ich ustawienia. Często też dochodzi do przeorganizowania ich ułożenia na półkach. Wydaje się, że wystarczy je posortować zgodnie z innym kluczem, aby osiągnąć większy porządek. Dodatkowe regały nie rozwiązują jednak problemu, który nierzadko ma zupełnie inne źródło. Przepełniony magazyn nie musi wcale oznaczać, że jesteśmy niewłaściwie zorganizowani, ale że po prostu na stanie mamy dużo niepotrzebnego już towaru. Tworzą się nadwyżki i to jest główny problem Twojego magazynowego nieporządku.

Co zrobić z przepełnionym magazynem? Uporządkowana przestrzeń

Porządek na magazynie oczywiście jest potrzebny i trzeba go zachować. Dzięki temu możemy łatwiej i skuteczniej zarządzać pracą swojego zespołu, który także wykazuje się większą wydajnością. Praca nad ciągłym usprawnianiem organizacji pracy jest ważna, ale nie jest to jedyny obszar, jakim powinniśmy się zająć. Uporządkowana przestrzeń magazynowa pomoże Ci określić, co może być przyczyną Twojego problemu – wciąż brakuje Ci miejsca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tworzą się nadwyżki magazynowe, zalegają produkty z minionych już sezonów, których szansa sprzedaży jest niewielka. Przepełniony magazyn może nawet na siebie nie zarabiać. To pewnego rodzaju zamrożone pieniądze, które im szybciej odmrozisz, tym szybciej zyskasz i to nie tylko pieniądze. Dodatkowa przestrzeń magazynowa może Ci się przydać na dodatkowe towary, które planowałeś kupić, ale nie miałeś na nie wystarczająco dużo miejsca.

Jak zyskać przestrzeń na magazynie? Kilka praktycznych wskazówek

Zacznij od analizy sprzedaży swojego towaru. Sprawdź w systemie, czy nie ma takich, które generują naprawdę niewielkie zyski lub nie generują ich wcale. Przepełniony magazyn to zazwyczaj skutek nawarstwiania się niedochodowych produktów. Wśród nich mogą być produkty sezonowe lub też z minionych już miesięcy. Koniecznie powinieneś się ich pozbyć, ponieważ niepotrzebnie zajmują cenne dla Ciebie miejsce i też nie przynoszą żadnych zysków. Najprostszym sposobem jest ich odsprzedanie firmie, która zajmuje się skupem stoków magazynowych, jak Odkupimy.com. W krótkim czasie pozbędziesz się tego, czego nie udałoby Ci się sprzedać w najbliższych kilku latach.

Kiedy już pozbędziesz się zalegającego na półkach magazynowych towaru, zadbaj o porządek na hali. Przestrzeń magazynową odpowiednio uporządkuj, aby uniknąć w przyszłości podobnych problemów, z jakimi zmagałeś się w ostatnich miesiącach. Regały można podwyższyć, aby zajmowały całą powierzchnię ściany. Produkty koniecznie trzeba poukładać kategoriami według odpowiedniego klucza. Przyda się też wzmożona kontrola stanów magazynowych, czym powinni się zająć Twoi pracownicy.

Nadwyżki magazynowe czasami są po prostu nieuniknione. Wynikają z bardzo wielu przyczyn, zbyt dużej ilości zakupionych czy wyprodukowanych produktów, słabszym sezonem, obniżeniem się zapotrzebowania klientów na konkretny produkt czy po prostu wzrostem konkurencji na rynku. Co zrobić z przepełnionym magazynem, zjawiskiem, które powtarza się częściej? Warto nawiązać stałą współpracę z firmą Odkupimy.com, która może regularnie wspierać Cię, odkupując od Ciebie nadwyżki magazynowe. Czasami nawet duże zmiany w zarządzaniu zasobami magazynowymi zawodzą i produkty w mniejszych czy większych ilościach zalegają na półkach, co ogranicza Cię w rozwoju swojej firmy.

Przepełniony magazyn nie musi być problemem, na który czekamy, aż sam się rozwiąże. Trzeba w takich sytuacjach działać szybko i w przemyślany sposób. Im dłużej zalega towar w Twoim magazynie, tym większe są straty Twojej firmy.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.