W dzisiejszych czasach robienie zakupów przez Internet jest już niemal tak samo popularne, jak odwiedzanie tradycyjnych sklepów. Wpływa na to przede wszystkim brak konieczności ruszania się z domu, łatwy dostęp do interesujących nas artykułów, ale też w głównej mierze fakt, iż niemal każdy nabyty drogą elektroniczną towar można zwrócić bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Co to dokładnie jest zwrot konsumencki i czy rzeczywiście zawsze może on dojść do skutku bez żadnych konsekwencji? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu wnikliwiej, rozwiewając wątpliwości osób, które z różnych powodów chciałyby oddać kupiony przez siebie towar i odzyskać wydane na niego pieniądze.

Zwroty konsumenckie w sklepach stacjonarnych – co to znaczy?

Zwroty konsumenckie w sklepach stacjonarnych również są możliwe, ale w odróżnieniu od internetowych, w ich przypadku wszystko zależy od tego, czy sprzedawca zechce nam oddać pieniądze i przyjąć kupiony wcześniej produkt. Jeśli nie został on w żaden sposób uszkodzony, często nie ma z tym problemu. W innych sytuacjach mogą jednak wystąpić różnego rodzaju komplikacje. Jeśli zaś dana rzecz została zakupiona, a niedługo po wyjściu ze sklepu zauważyliśmy, że posiada ona jakikolwiek defekt, wówczas konsument ma prawo zgłosić reklamację na zasadach rękojmi. Wiele osób często myli jednak ze sobą pojęcia reklamacji oraz zwrotu konsumenckiego, co prowadzi często do konfliktów pomiędzy nimi a sprzedawcami, kończącymi się niekiedy nawet na drodze sądowej.

Zwrot konsumencki

Zwroty konsumenckie w sklepach online

Dokonując zakupu interesującego nas towaru w sklepie online, możemy zwrócić go w ciągu 14 dni od jego pozyskania – pod warunkiem oczywiście, że nie został on przez nas umyślnie (lub nie) zniszczony. Kontrahent powinien zostać poinformowany o zamiarze odesłania mu nabytych wcześniej dóbr drogą mailową, ustnie bądź pisemnie. Koszt wysyłki pokrywa w takiej sytuacji nabywca, lecz kwota zwracanych przez sprzedawcę pieniędzy powinna zawierać w sobie z kolei równowartość ceny najtańszej opcji przesyłki spośród wszystkich przez niego oferowanych. Pamiętać jednocześnie należy o tym, że zwroty konsumenckie nie obejmują zakupów dokonywanych przy użyciu danych własnej działalności gospodarczej, a także tych wykonywanych na specjalne życzenie klienta. Problematyczne bywa również odsyłanie do sprzedawcy określonych produktów żywnościowych, nabytych w formacie pliku, a także takich, które po rozpakowaniu nie są możliwe do użycia.

Komu można odsprzedaż towar pochodzący ze zwrotów konsumenckich?

Wielu sprzedawców otrzymujących zwroty konsumenckie, decydują się coraz częściej odsprzedać je firmom, które następnie dołączają objęte nimi towary do swojej oferty. Są one w takiej sytuacji udostępniane najczęściej w wyraźnie niższej cenie, w związku z czym, nawet pomimo widocznych niekiedy niewielkich wad, mogą bardzo szybko znaleźć dla siebie nowych nabywców. Dużej liczbie klientów nie przeszkadza to, że kupowane przez nich sprzęty elektroniczne, książki oraz wiele innych artykułów z różnych przyczyn nie spełniły oczekiwań swoich wcześniejszych nabywców. Z tego powodu rezygnacja z zakupu jednej osoby nie oznacza braku możliwości dokonania ponownej jego sprzedaży – zwłaszcza że, jak już wcześniej wspomnieliśmy, poszczególne firmy chętnie nabywają zwroty konsumenckie. Gdzie kupić zatem przedmioty interesujące nas w tym miejscu? Ich skupem, a następnie sprzedażą zajmuje się m.in. firma Odkupimy.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.