Zarządzanie magazynem może się wydawać proste tylko osobie, która nie miała z tym zajęciem za wiele do czynienia. W rzeczywistości składa się z tak wielu elementów, że bez trudu można napisać o tym książkę. W tym tekście ograniczymy się jednak do czterech wskazówek, tak dobranych, ale mogli z nich skorzystać i początkujący, i doświadczeni przedsiębiorcy. A zatem, co tak naprawdę jest niezbędne do efektywnego zarządzania magazynem?

Spis treści:

Efektywne zarządzanie magazynem i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni

Planowanie przestrzeni magazynowej to prawdziwa sztuka kompromisu, Z jednej strony zależy nam, żeby pomieścić możliwie jak najwięcej towaru, wykorzystując całą powierzchnię pomieszczenia aż po sufit. Z drugiej strony, konieczne jest zapewnienie wygodnego dostępu do każdej kategorii produktów. Jak efektywnie zarządzać magazynem? Pracownicy muszą być w stanie wygodnie dojść do każdego regału i zabrać z niego (bądź odłożyć) konkretny towar. Nierzadko pomiędzy regałami musi zostać wygospodarowana przestrzeń umożliwiająca manewrowanie wózkiem widłowym. Do naszych obowiązków należy także sprostanie wymaganiom zawartym w przepisach BHP oraz przeciwpożarowych, a także spełnienie norm określających warunki wymagane do składowania danego typu towarów. 

Efektywne zarządzanie magazynem jest bardzo istotne

Oczywiście rozplanowanie przestrzeni magazynu nie ogranicza się do powierzchni płaskiej. Niewykorzystanie wysokości pomieszczenia byłoby wręcz marnotrawstwem. Tutaj z pomocą przychodzą nam najróżniejsze regały, stojaki, wieszaki… Powinny być jak najlepiej dostosowane do specyfiki prowadzonej przez nas działalności. Czy potrzebne są nam np. solidne półki, zdolne utrzymać paletę ważącą kilkaset kilogramów? Warto też zastanowić się, po które towary nasi pracownicy będą sięgać najczęściej? Które są najszybciej rotujące? Ich na pewno nie warto odkładać w odległym rogu magazynu. To sposób na efektywne zarządzanie magazynem.

Czytelne oznakowanie

Skoro wiemy już, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy, to należy przystąpić do drugiego, równie ważnego elementu efektywnego zarządzania magazynem, a mianowicie do spójnego i czytelnego oznakowania miejsc składowania, jak i samego towaru. Jest to wręcz niezbędne, nawet jeśli gromadzimy nieliczny asortyment na niewielkiej przestrzeni. Po pierwsze, czytelne oznakowanie przyspieszy czas realizacji zamówienia, bowiem nawet niedoświadczony pracownik z łatwością odnajdzie dany produkt, a po drugie uchroni nas przed pomyłkami.

Jak efektywnie zarządzać magazynem? Monitoruj zapasy

Na ten temat powstało wiele opracowań i publikacji, ale najkrócej można to ująć w ten sposób, że ilość zapasów powinno się utrzymywać na takim poziomie, aby z jednej strony posiadać ich na tyle mało, ile potrzebujemy do bieżącej działalności (bo po pierwsze zajmują miejsce, które można lepiej wykorzystać, a po drugie mrozimy w nich kapitał), a z drugiej na tyle dużo, aby ich brak nie spowodował przestoju. Znowu – jest to sztuka kompromisu. Warto też pamiętać o zaopatrzeniu się zawczasu w towary sezonowe. W efektywnie zarządzanym magazynie trzymanie ich przez cały rok nie ma sensu, ale trzeba być przygotowanym na nadejście sezonu. Przy określaniu zapotrzebowania na taki asortyment pomogą nam dane archiwalne z poprzednich lat działalności. 

Warto dobrze przmyśleć kwestię tego, jak efektywnie zarządzać magazynem

Pozbycie się zalegającego towaru

Jak efektywnie zarządzać magazynem, kiedy część towaru nie rotuje, a jedynie zajmuje miejsce? Im szybciej zajmiesz się takim problemem, tym mniejsze koszty zdąży wygenerować taki niechciany asortyment. Skoro zalega u Ciebie dłużej niż powinien, to zapewne nie znaleźli się na niego chętni w Twoich standardowych kanałach sprzedaży. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w zakupie stoków magazynowych. Odbiorą od Ciebie towar, zapłacą z góry, a odzyskaną gotówkę na pewno dobrze zainwestujesz. Polecamy sprawdzić ofertę Odkupimy – możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w branży, obsługujemy klientów na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami.