Aktualności
Blog
Opłata za magazynowanie towaru – jak ograniczyć koszta?

Odpowiednie zarządzanie magazynem jest kluczem do sprawnego funkcjonowania firmy i ograniczenia niepotrzebnych kosztów. Przedsiębiorcy, także ci prowadzący sprzedaż poprzez e-commerce, często stają przed problemem tego, jak ograniczyć opłatę za magazynowanie towaru – w niniejszym poradniku opowiemy o kosztach magazynowania, sposobach oszczędzania miejsca i pieniędzy, a także sposobów na sprzedaż stoków magazynowych. Wszystko od podstaw i krok po kroku.
Opłata za magazynowanie towaru – planuj z wyprzedzeniem i unikaj zbędnych kosztów!
Dynamiczny rozwój logistyki bezpośrednio wpłynął na wzrost kosztów utrzymania zapasów, a co za tym idzie kosztów magazynowania. Zmianie uległy też oczekiwania wobec dostępności towarów. Obecnie każdy klient oczekuje, że towar zamówiony przez niego online dotrze do niego w ciągu kilku dni. Żeby tak się stało, produkt musi być w magazynie. Jednak koszty składowania towaru mogą wynieść nawet do 40% całkowitych wydatków przedsiębiorstwa. Jak zredukować koszty magazynowania i zaoszczędzić?
Przede wszystkim warto planować z wyprzedzeniem i bazować na bieżącym zainteresowaniu produktem, unikając dzięki temu nadwyżek towarów. Są jednak sytuacje, w których odpowiednie oszacowanie okazuje się niemożliwe. Wówczas przedsiębiorca staje przed trudnym wyborem – sprzedać nadwyżki czy magazynować w oczekiwaniu na skuteczną sprzedaż, generując w międzyczasie coraz większe opłaty magazynowe i straty?
W pierwszej kolejności należy usprawnić istniejący proces, mając na uwadze wszelkiego rodzaje optymalizacje przechowywania stoków magazynowych mogące wpłynąć na to, że opłata za magazynowanie towaru będzie niższa – zmniejszyć powierzchnię magazynu, ograniczyć zużycie energii i światła czy wreszcie wprowadzić możliwie wysoki poziom automatyzacji.
Sprzedaż zalegającego asortymentu jako ograniczenie Twoich kosztów
Kolejna opcja to sprzedaż stoków magazynowych. Wbrew pozorom nie jest to opcja ekstremalna, a bardzo praktyczna. Dlaczego warto podjąć takie działania?
- Kolejny miesiąc zalegającego towaru wiąże się z opłaceniem dodatkowego miejsca w magazynie – często zupełnie niepotrzebnie.
- Nie możesz sprowadzić nowego towaru ponieważ przestrzeń magazynowa jest ograniczona przez zalegający towar.
- Twoje pieniądze są zamrożone w towarach, które nie przynoszą zysku, w związku z czym podejmowanie inwestycji staje się trudniejsze.
Opcja 1: podkręć swój marketing
Jeśli nie jesteś przekonany do sprzedaży stoków magazynowych zewnętrznej firmie, możesz skorzystać z kilku opcji awaryjnych, na przykład:
- Możesz wprowadzić promocję na dany produkt. Czasami najprostsze rozwiązania okazują się dokładnie tymi, których Ci potrzeba. Zestaw zalegający towar z popularnym, stosując cross-selling, i opróżnij magazyn.
- Wyeksponuj produkt na stronie głównej Twojego e-commerce. Może się okazać, że Klienci nie mieli jak dotrzeć do towaru, bo był tak skrzętnie ukryty. Warto także zastosować wizualne porównania i wyeksponować pozytywne cechy danego artykułu.
Opcja 2: pozwól, by ktoś zajął się tym za Ciebie
Sprzedaż zalegającego asortymentu firmie zewnętrznej to często prostszy i mniej wymagający proces niż samodzielne zmaganie się z nadwyżkami w magazynie. Jeśli wybierzesz odpowiednią firmę do obsługi takich zleceń, zyskasz wiarygodnego partnera z ogromnym doświadczeniem w tego typu transakcjach. Dzięki temu to na jego barkach, nie na Twoich, będzie spoczywać dalsze sprzedanie i rozparcelowanie nadwyżek. Jedyne, czym będziesz musiał się zająć, to samodzielne rozdysponowanie odmrożonej gotówki i wprowadzenie jej z powrotem w obrót. Mniejsza opłata magazynowa i brak konieczności samodzielnego zarządzania procesem brzmi jak praktyczne rozwiązanie dla każdego ambitnego przedsiębiorcy, któremu zależy na rozwoju firmy. Sprawdź ofertę Odkupimy – obsługujemy zarówno partnerów z Polski, jak i z zagranicy.
Najważniejsze wnioski i porady
Jak zredukować koszty magazynowania? Zrezygnuj z przechowywania tych towarów, które nie rotują i nie przynoszą Ci zysków (czytaj więcej, czym są towary wolnorotujące). Zainwestuj w nowe produkty i odpowiedz lepiej na potrzeby swoich konsumentów, wprowadzając z powrotem w obrót dotychczas zamrożoną gotówkę. W kolejnym kroku przeanalizuj, dlaczego towar nie przyniósł profitów, i zdecyduj, jak w takich sytuacjach zarządzać sprzedażą na przyszłość. Może się okazać, że towar zwyczajnie nie odpowiada Twoim konsumentom, ale być może nie rozpromowałeś go wystarczająco lub spróbowałeś sprzedać w złym okresie?
Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.